Sejm rozpatrzy przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów o obrocie ziemią

Dziś posłowie będą rozpatrywać przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

 

\"rolnictwo,

 

To istota poselskiego projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, który posłowie rozpatrzą w drugim czytaniu.

Projekt przewiduje, że uchwalona 5 sierpnia 2015 r. ustawa będzie obowiązywać nie od 1 stycznia, a od 1 maja 2016 r.  Wprowadza ona szereg nowych regulacji w obrocie nieruchomościami rolnymi. Chodzi np. o ograniczenie podziału gospodarstw oraz wprowadzenie tzw. sąsiedzkiego prawa pierwokupu dla rolników indywidualnych sąsiadujących ze sprzedawaną nieruchomością rolną.

Czytaj także:
Posłowie chcą odroczenia ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego


Ustawa rozszerza też zakres stosowania prawa pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych na nieruchomości o powierzchni od 1 ha, a nie jak dotychczas od 5 ha. Ponadto wprowadza zmiany w ustawie z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Np. przyznaje dyrektorom oddziałów terenowych Agencji Nieruchomości Rolnych kompetencje wydawania decyzji o dopuszczalności podziału gospodarstw rolnych oraz tworzenia komisji do spraw kształtowania ustroju rolnego, które będą m.in. opiniować możliwość skorzystania z prawa pierwokupu nieruchomości rolnych przez Agencję. Zdaniem wnioskodawców projektu racjonalne i skuteczne realizowanie zadań nałożonych na Agencję wymaga doprecyzowania i uzupełnienia niektórych przepisów ustawy.

Przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy pozwoli też lepiej przygotować się innym podmiotom, których dotyczą nowe regulacje. Projekt wpłynął do Sejmu  jako inicjatywa ustawodawcza grupy posłów KP Prawo i Sprawiedliwość. Pierwsze czytanie propozycji przeprowadzili posłowie zasiadający w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nie zgłosili oni poprawek do projektu. Sprawozdanie z ich prac na posiedzeniu Sejmu przedstawi poseł Robert Telus.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/usda

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ciąg dalszy podwyżek cen w sklepach. W lipcu padł kolejny dwucyfrowy wynik

Analiza ponad 31 tys. cen detalicznych wykazała, że w lipcu br. zakupy w sklepach były droższe średnio o 18,6% niż rok wcześniej. Zdrożały wszystkie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE