Sejm uchwalił przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej przez rolników

Sejm uchwalił przepisy dotyczące sprzedaży żywności przez rolników. Mają one wejśc w życie 1 stycznia 2016 r. Obecnie rolnicy mogą wytwarzać i sprzedawać bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych jedynie produkty nieprzetworzone.

 

\"rolnictwo,
 

Preferencyjne zasady opodatkowania sprzedaży przetworzonych produktów rolnych – to efekt nowelizacji przyjętej przez posłów w głosowaniach w ostatnim dniu 90. posiedzenia Sejmu.

Zmiana ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw umożliwia rolnikom opodatkowanie na preferencyjnych zasadach sprzedawanych przez nich przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, serów czy wędlin).

Rolnicy będą mogli opodatkować przychody ze sprzedaży tych produktów zryczałtowanym podatkiem dochodowym o preferencyjnej stawce 2 proc. Warunkiem będzie prowadzenie ewidencji sprzedaży oraz sprzedawanie produktów wyłącznie w miejscu ich wytworzenia lub na targowiskach. Zasady te nie obejmą sprzedaży produktów przetworzonych w ramach produkcji przemysłowej, uzyskanych z działów specjalnych produkcji rolnej, a także objętych akcyzą (np. napojów alkoholowych).

Korzyści wynikające z nowelizacji nie obejmą też produktów, do których przetwarzania i sprzedaży będą zatrudniani pracownicy bądź podwykonawcy.

Za uchwaleniem przepisów głosowało 285 posłów, 140 – było przeciwnych, 13 posłów wstrzymało się od głosu. Przyjęte przez Sejm rozwiązania trafią teraz do Senatu.


Czytaj także:
Sawicki: Przepisy ułatwiające sprzedaż ziemi oraz sprzedaż bezpośrednią jeszcze w maju

Sprzedaż bezpośrednia nieopodatkowana do 7 tys. zł?

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/t-mizo
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here