Skuteczna zaprawa fungicydowa to dobry start

W technologii uprawy zbóż bardzo ważnym i istotnym elementem jest zaprawianie ziarna, jednak wciąż nie do końca zdajemy sobie sprawę z korzyści, jakie wynikają z zastosowania dobrej i skutecznej zaprawy.

SEMAN – dobry start to podstawa
SEMAN – dobry start to podstawa

W Polsce powierzchnia uprawianych zbóż wynosi przeszło 7 mln hektarów, co stanowi większą część gruntów uprawianych w kraju. Z względu na tak duży udział powierzchniowy zbóż zwiększa się ryzyko chorób grzybowych odglebowych i odnasiennych, na które rośliny są narażone. Najbardziej podstawową i najprostszą metodą walki z tymi patogenami jest zaprawianie materiału siewnego zbóż. Zaprawianie ziarna zbóż ozimych należy do pierwszych zabiegów ochrony roślin wykonywanych w celu zabezpieczenia rośliny uprawnej przed sprawcami chorób grzybowych w najwcześniejszych fazach rozwojowych roślin.

W przypadku takich patogenów, jak pleśń śniegowa (Michrodochium nivale), głownia pyląca (Ustilago nuda) i zgorzele siewek (Fusarium sp.) zaprawianie jest jedyną metodą ich zwalczania. Pleśń śniegowa (Michrodochium nivale) jest zwłaszcza w naszych warunkach klimatycznych niebezpiecznym patogenem, gdyż w sprzyjających dla siebie okolicznościach, choroba ta może powodować bardzo duże straty w zasiewach zbóż.

Skuteczna zaprawa fungicydowa to dobry start

Agrosimex w swojej ofercie posiada bardzo wysokiej jakości preparat do zaprawiania materiału siewnego zbóż, którym jest zaprawa SEMAN. Jest nowoczesną zaprawą nasienną, przeznaczoną do zaprawiania ziarna siewnego czterech gatunków zbóż (jęczmień, pszenica, żyto i pszenżyto). Zawarte w niej substancje aktywne, prochloraz i tritikonazol, wzajemnie się uzupełniają w działaniu, a w przypadku niektórych patogenów dublują, potęgując tym samym skuteczność. Ponadto bardzo silne działanie preparatu nie wpływa negatywnie na siłę kiełkowania zaprawionych ziarniaków.

Zaprawa SEMAN wykazuje bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu rozwojowi pleśni śniegowej (Michrodochium nivale), co zostało udowodnione w wielu doświadczeniach polowych prowadzonych przez firmę BASF.

Po zastosowaniu zaprawy SEMAN stwierdza się dużo lepsze przygotowanie roślin do przezimowania. Wynika ono z lepszego ukorzenienia roślin, bardzo dobrego rozkrzewienia i wytworzenia odpowiedniej ilości zdrowych liści. Natomiast wiosną niższe porażenie roślin przez choroby podstawy źdźbła i liści w porównaniu z obiektami niezaprawionymi daje rolnikowi duży komfort w wyborze odpowiedniego fungicydu do ochrony nalistnej i wykonania zabiegu w odpowiednim terminie w zależności od panujących na polu warunków atmosferycznych.

Choroby zwalczane przez prochloraz i tritikonazol

Cechy pozwalające rozróżnić głownie:

Cechy pozwalające rozróżnić śniecie:

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Agro Show 2022: w tym roku za wstęp trzeba zapłacić

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie.  Postrzegana jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE