Senat za przesunięciem terminu wejścia w życie ustawy o obrocie ziemią

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, wywodzącą się z projektu poselskiego.

 

\"rolnictwo,
 

Zmierza ona do przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

Ustawa ta ma wejść w życie z dniem 1 maja 2016 r., a nie jak to pierwotnie przyjęto – z dniem 1 stycznia 2016 r. Wiąże się to z przygotowaniem Agencji Nieruchomości Rolnych do realizacji wielu nowo nałożonych na nią zadań i obowiązków oraz z koniecznością doprecyzowania i uzupełnienia przepisów w celu umożliwienia ANR racjonalnego i skutecznego  wywiązywania się z nich.

Czytaj także:
Sejm za przesunięciem terminu wejścia w życie przepisów o obrocie ziemią

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadza bowiem szereg nowych regulacji w obrocie nieruchomościami rolnymi. Są to m.in. ograniczenie podziału gospodarstw, wprowadzenie tzw. sąsiedzkiego prawa pierwokupu dla rolników indywidualnych sąsiadujących ze sprzedawaną nieruchomością rolną, rozszerzenie stosowania prawa pierwokupu przez ANR na nieruchomości o powierzchni od 1 ha, a nie jak dotychczas od 5 ha.

1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą więc mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Redakcja AgroNews, fot. Michał Józefaciuk/Senat RP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics