Senat zajmie się ustawą cukrową. Sadownicy biją na alarm

Dziś Senat zajmie się ustawą cukrową.  Sadownicy i producenci apelują o poprawkę wyłączającą nektary i napoje owocowe i warzywne z opłaty.

KUPS, Krajowa Unia Producentów Soków, , opłata cukrowa, soki, napoje

Stowarzyszenie KUPS i pozostałe najważniejsze organizacje reprezentujące sadownictwo oraz przetwórstwo owoców i warzyw apelują do senatorów o przegłosowanie poprawki zakładającej całkowite  wyłączenie z opłaty cukrowej nektarów oraz napojów z wysoką zawartością naturalnego soku i przecieru z owoców i warzyw.

– Wprowadzenie opłaty cukrowej na nektary i napoje owocowe i warzywne spowoduje szereg negatywnych skutków dla branży owocowo-warzywnej, w szczególności dla sadowników, małych i średnich przetwórców oraz dla konsumentów. Nie przyczyni się też do osiągnięcia celu prozdrowotnego, założonego w ustawie. Cała kategoria napojowa wykorzystuje tylko ok. 19 proc. cukru spożywanego w Polsce. W ustawie zabrakło natomiast opłaty na inne produkty w tym kategorie napojów alkoholowych jak piwa smakowe i typu radler – mówi Julian Pawlak, Prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

Marnotrawstwo kilkudziesięciu tys. ton owoców i warzyw

Podwyżka cen spowoduje znaczące ograniczenie zbytu na polskie owoce i warzywa rzędu kilkudziesięciu tysięcy ton rocznie. Grozi to upadkiem części gospodarstw sadowniczych oraz małych i średnich firm przetwórczych, spowoduje szkody dla polskiej branży owocowo-warzywnej w szczególności dla producentów jabłek, a także wiśni, malin, czarnej porzeczki, aronii i marchwi. Ograniczanie zbytu na surowce od polskich sadowników, to poważny problem dla całego krajowego rynku sadowniczego. Polska jest jednym z największych producentów owoców i warzyw w Europie i jednym z największych na świecie. Ze względu na rosnącą konkurencję w eksporcie owoców i warzyw oraz ich przetworów bardzo ważne jest zagospodarowanie każdej tony polskich owoców i warzyw na rynku krajowym, także jako składnika do napojów i nektarów. Przykład Węgier, które zwolniły z opłaty cukrowej wszystkie napoje o wysokiej zawartości owoców i warzyw wskazuje, jak kraj może i powinien chronić swój rynek ogrodniczy.

Likwidacja rodzinnych sadów oraz bankructwo małych i średnich firm

Skutki finansowe dla całej branży owocowo-warzywnej, to straty liczone ostrożnie w setkach milionów złotych. Nie są to koszty ostateczne, gdyż należy się liczyć w kolejnych latach z bankructwami polskich małych i średnich firm, specjalizujących się w produkcji napojów owocowych i nektarów, likwidacji rodzinnych sadów zajmujących się uprawą flagowych krajowych owoców – co znacząco wpłynie na zmniejszenie wpływów do budżetu z tytułu podatków od działalności gospodarczej.

Zatrzymanie trendu reformulacji w branży napojowej

Ze względu na rosnącą inflację, a także prognozowane spowolnienie krajowej gospodarki, nakładanie kolejnych obciążeń podatkowych jest działaniem na szkodę przedsiębiorców i przedsiębiorczości w Polsce.

– Branża sokownicza w Polsce już od wielu lat podejmuje działania w zakresie reformulacji poprzez podwyższanie wartości odżywczej nektarów i napojów, między innymi wykorzystując do ich produkcji nie tylko soki, ale także przeciery z owoców i warzyw, które wnoszą nie tylko błonnik, ale również wiele wartościowych witamin i  fitoskładników o właściwościach antyoksydacyjnych – zwraca uwagę prezes KUPS.

I dodaje, że „przykładowo, na rynku pojawiły się już kilka lat temu napoje z udziałem soków, które nie są w ogóle dosładzane cukrem i zawierają do 60% składnika owocowego i/lub warzywnego. Ale należy zaznaczyć, że napoje i nektary z cierpkich i kwaśnych owoców takich jak: porzeczki, wiśnie, aronie etc. muszą być dosładzane dla otrzymania akceptowalnego przez konsumenta smaku”.

-Dotychczasowe starania branży, związane z działaniami reformulacyjnymi, zostaną zniweczone. Producenci tych napojów ponosząc dodatkową opłatę, nie będą mieli możliwości finansowych, by kontynuować ten trend – podsumowuje prezes Pawlak.

Nieskuteczność podatków w kształtowaniu nawyków prozdrowotnych

Zaledwie 7 państw UE wprowadziło podatek cukrowy na napoje, jednak nie wpłynął on na istotne zmniejszenie spożycia kalorii. Co więcej, Dania, która jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła opłatę od napojów, zrezygnowała z tego rozwiązania.

KUPS: Dlaczego rząd promuje słodycze i piwa smakowe?

W Polsce już  ponad 50 lat temu opracowane zostały unikalne receptury napojów i nektarów z wysoką zwartością soków i przecierów z owoców i warzyw i tę technologię stosuje do dziś. Napoje te utrwalane są metodą pasteryzacji, w zdecydowanej większości nie zawierają konserwantów, ani sztucznych barwników, a ich charakter tj. smak, barwę i zapach nadają warzywa i owoce rosnące w Polsce. Jest to unikatowe rozwiązanie na skalę światową i stanowi nasz polski dorobek, który powinien być zachowany i chroniony, jako wyjątkowe dobro narodowe.

– W opinii Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków oraz organizacji branżowych, podatek cukrowy jest zamachem na pozostające nadal w polskich rękach małe i średnie zakłady przetwórcze, gdzie nektary i napoje są produkowane. Poważne konsekwencje ustawy, która tylko z nazwy jest „prozdrowotna” odczują konsumenci, producenci i cała gospodarka. Dlatego zwracamy się do Senatu o przegłosowanie poprawki, która w całości wyłączy z opłaty nektary i napoje owocowe i warzywne z wysoką zawartością naturalnego soku – zaapelował Julian Pawlak.

Pod treścią listu otwartego kierowanego do senatorów, podpisały się organizacje reprezentujące sadownictwo oraz przetwórstwo owoców i warzyw: Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw, Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii – Aronia Polska, Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Unia Polskiego Przemysłu Chłodniczego.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Poprzedni artykuł
Następny artykułNie wszędzie brakuje ditianonu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE