Septorioza paskowana liści pszenicy: w niektórych rejonach spore porażenie

Na polach pszenicy ozimej w północnej części Polski, w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim pojawiły się już wyraźne objawy septoriozy paskowanej pszenicy – wynika z danych zamieszczonych na Platformie Syngalizacyjnej Agrofagów Instytutu Ochrony Roślin.

 

\"rolnictwo,


Na niektórych plantacjach porażone jest już 35 proc. roślin, a powierzchnia porażenia liścia wynosi 10 proc. Dlatego na tych polach IOR zaleca zabieg chemiczny.

Alerty odnośnie zagrożenia septoriozą pojawiają się także w innych częściach kraju, ale póki co nie są tam przekroczone progi szkodliwości.

Objawy porażenia pojawiają się na pszenicy ozimej już jesienią. Wiosną objawy występują najpierw na dolnych liściach. Stopniowo choroba opanowuje liście rosnące wyżej.

– Patogen rozwija się przy wzrastającej wilgotności i temperaturze. Rozprzestrzenia się przez deszcz. Do infekcji potrzebna jest wilgotność powyżej 98 proc., przez minimum 48 godzin – wyjaśnia Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Wskazaniem do zabiegu w fazie krzewienia zbóż jest stwierdzenie od 30 do 50 proc. porażonych liści z pierwszymi objawami septoriozy.

Walka z septoriozą paskowaną liści

A jak walczyć z septoriozą? Okazuje się, że nie jest to proste, bowiem w ostatnich latach spadła skuteczność jej zwalczania przez preparaty z grupy strobiluryn i triazoli.

– W celu poprawienia skuteczności wraca się do profilaktyki, jaką jest dobór odmian o większej odporności na tego patogena, a także dodaje się do standardowych fungicydów z grupy strobiluryn i triazoli preparaty zawierające chlorotalonil, czy też folpet. Ostatnio także w Polsce na szerszą skalę wykorzystuje się preparaty z grupy karboksyamidów w mieszaninach z triazolami (najlepiej z epoksykonazolem i protiokonazolem), a dodaje się do nich substancje o działaniu kontaktowym, takie jak chlorotalonil – wyjaśnia Wyczling.

Na skutek stosunkowo długiego czasu inkubacji, patogena można zwalczać przy użyciu środków ochrony roślin jedynie krótko po tym, jak nastąpi niewidoczna infekcja.  Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia.
W warunkach sprzyjających rozwojowi choroby zalecany termin zabiegu można wydłużyć do fazy dojrzałości wodnej ziarna.

oprac. i fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here