Sezon 2019/2020 przyniesie odbudowę światowych zapasów pszenicy

Zdaniem ekonomistów w sezonie 2019/2020 nastąpi odbudowa światowych zapasów pszenicy.

odbudowa światowych zapasów pszenicy, zbiory pszenicy, ceny pszenicy, zapasy pszenicy, Jakub Olipra, Credit Agricole,

Z danych Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) wynika, że światowa produkcja zbóż będzie większa niż przewidywano wcześniej. Wyniesie ok. 2072 mln t, a więc o 9 mln t więcej względem poprzedniej prognozy. Wynika to przede wszystkim z wyższych niż wcześniej zakładano zbiorów kukurydzy w USA, UE oraz na Ukrainie.

– Prognozowane zbiory pszenicy nie zmieniły się znacząco, na co złożył się wyższy szacunek produkcji w Rosji i jego obniżenie dla Australii. W górę zrewidowane zostało prognozowane spożycie zbóż, które obecnie szacowane jest na poziomie 2138 mln t (+9 mln t), głównie ze względu na wyższą konsumpcję kukurydzy. Tym samym współczynnik zapasy końcowe/spożycie obecnie szacowany jest na poziomie 25,5 proc. (+0,2 pkt. proc.) – informuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Większe zasiewy, odbudowa światowych zapasów pszenicy

Olipra zwraca uwagę na pierwsze szacunki zasiewów pszenicy na półkuli północnej na sezon 2019/2020, które zwiększą się po raz pierwszy od 4 lat.

– Większej powierzchni zasiewów sprzyjają utrzymujące się jej wysokie ceny. Tym samym przy założeniu przeciętnych na tle historycznym warunków agrometeorologicznych w przyszłym sezonie najprawdopodobniej dojdzie do odbudowy światowych zapasów pszenicy, co będzie negatywne dla jej cen – wyjaśnia Olipra.

Redakcja AgroNews, na podst. Credit Agricole, fot. flickr.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here