Nawozy mogą mocno zdrożeć, bo rośnie import i ceny gazu

Wzrost cen gazu i rosnący import negatywnie wpływają na producentów nawozów, którzy z opóźnieniem podnieśli ceny. Dodatkowo, wysokie zapasy w hurtowniach i niska siła nabywcza rolników mogą osłabić popyt na nawozy w sezonie 2018/2019.

popyt na nawozy, nawozy, PKO BP, AgroNawigator, ceny nawozów, nawozy wieloskładnikowe, saletra amonowa

Cena gazu – ku zaskoczeniu analityków – od kwietnia stale rośnie.

– Sytuacja ta przełożyła się bardzo negatywnie na producentów nawozów, gdyż pierwsze podwyżki cen nawozów azotowych nastąpiły dopiero pod koniec czerwca br. – informują eksperci PKO Banku Polskiego.

Ich zdaniem w rozpoczętym sezonie 2018/2019 w Polsce spadnie popyt na nawozy.

– W sezonie 2018/19 należy oczekiwać słabego popytu w Polsce, z uwagi na obecnie bardzo wysokie stany magazynowe w hurtowniach. Niskie temperatury występujące na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku uniemożliwiły aplikację nawozów. Późniejsza susza znacząco zmniejszyła zbiory zbóż, co negatywnie przełożyło się na siłę nabywczą rolników i w konsekwencji mniejszy popyt na nawozy wieloskładnikowe – czytamy w najnowszym raporcie PKO BP – AgroNawigator.

Rośnie import nawozów do Polski

Światowe moce produkcyjne nawozów rosną szybciej niż popyt. To znacząco ogranicza podnoszenie cen. Niższe światowe ceny sprzyjają większemu importowi nawozów do Polski, a to skutkuje zaostrzającą się konkurencją.

Jak podają analitycy PKO BP, w pierwszym półroczu 2018 roku import saletry amonowej wzrósł o 49 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Z drugiej strony stale wzrasta eksport na Ukrainę.

Redakcja AgroNews, na podst. PKO BP, AgroNawigator, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + five =