Silny wzrost cen skupu zbóż w Polsce ze względu na suszę

Ceny skupu pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka, w sierpniu br., w stosunku lipca br. wzrosły o 2,9 proc. Natomiast w porównaniu z analogicznym okresem w 2017 roku – o 2 proc.

zboza ziarno ceny zboz

Najsilniej wzrosły ceny zbóż (pszenżyta o 20,1 proc. r/r, pszenicy o 18,1 proc., żyta o 17,9 proc. oraz jęczmienia o 13,9 proc.). Wyższe ceny to efekt suszy, jaka wystąpiła w Europie. W sierpniu br. ceny pszenicy w skupie wyniosły 75,18 zł/dt (100 kg) i były wyższe o 8,5 proc. niż przed miesiącem. W stosunku do analogicznego okresu ub. roku wzrosły o 18,1 proc. Z kolei za żyto w skupie płacono 62,65 zł/dt, tj. o 11,8 proc. więcej niż przed miesiącem i więcej o 17,9 niż rok temu. Jeczmień w skupie kosztowal 68,86 zł/dt, a więc o 10,1 proc. więcej niż przed miesiącem i o 13,9 proc. niż przed rokiem.

Tańsza kukurydza

Z kolei cena kukurydzy obniżyła się o 1,4 proc. r/r.

– Niemniej jednak oczekujemy, że w październiku zacznie ona silnie rosnąć w ujęciu rocznym – prognozuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Droższe ziemniaki

Susza doprowadziła również do wyraźnego wzrostu cen ziemniaków (+14,8 proc. r/r).

Spadki cen mleka i wieprzowiny

Poza kukurydzą spadek cen w ujęciu rocznym odnotowano jedynie w przypadku mleka (-7,1proc. r/r) oraz trzody chlewnej (-9,1 proc. r/r).

– Zarówno rynek mleka jak i wieprzowiny znajdują się w spadkowej fazie cyklu – wyjasnia Olipra.

Redakcja AgroNews, na podst. GUS, Credit Agricole, fot. Kamila Szalaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here