Składki do Trybunału

Nowe zasady obliczania składek zdrowotnych budzą zastrzeżenia rolników.

Jak informuje TVP Info, "NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie sprawdzenia zgodności z ustawą zasadniczą obecnego systemu płacenia składek zdrowotnych przez rolników. Związkowcy kwestionują nie tylko sam tryb ich uchwalenia, ale przede wszystkim nowe zasady ich obliczania.

Pod koniec 2010 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłacanie przez państwo składek zdrowotnych rolników bez względu na wysokość osiąganych przez nich dochodów jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Nowe przepisy weszły w życie w styczniu tego roku i od razu wywołały kontrowersje.

Wokół składki zdrowotnej dla rolników mamy do czynienia z kuriozalnym łamaniem praw konstytucyjnych – przekonuje Władysław Serafin szef Kółek Rolniczych.

Zgodnie z obowiązującymi od tego roku przepisami rolnicy posiadający gospodarstwa powyżej 6 hektarów płacą – za siebie i domowników – złotówkę za każdy hektar. Za rolników w gospodarstwach poniżej 6 hektarów składkę nadal płaci budżet państwa. I właśnie ten arbitralnie – zdaniem związkowców – wyznaczony poziom jest podstawą do zaskarżenia ustawy.

– A dlaczego ci, którzy mają 6 hektarów mają płacić, a nie ci, którzy mają 15 ha , albo 50. Tu nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego – twierdzi autor wniosku do Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Chróścikowski Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Związkowcy kwestionują także termin wprowadzenia nowych zasad w życie.„Ustawa nakłada na rolników prowadzących gospodarstwa o powierzchni co najmniej 6 ha przeliczeniowych obowiązek uiszczania składek na ubezpieczenie zdrowotne za 2012 r. już w czasie trwającego roku składkowego, przez co naruszone są zasady wypływające z demokratycznego państwa” – napisano w komunikacie po posiedzeniu Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”.

Szacuje się, że z tytułu nowej – wyższej składki zdrowotnej rolnicy wpłacą do budżetu państwa dodatkowo około 83 milionów złotych.
Związkowcy twierdzą, że nowe przepisy sprawiły, że niektórzy gospodarujący na roli płacą większa składkę niż osoby, które mają działalność gospodarczą."

Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here