Składki polskich organizacji rolniczych w Copa-Cogeca opłaci państwo

Składki polskich organizacji rolniczych w UE będą nadal opłacane z budżetu państwa – nowe regulacje trafią do prezydenta.

Sejm ustalił ostateczne brzmienie nowelizacji ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przedłuża na lata 2015-2020 dofinansowanie z budżetu państwa uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników wobec instytucji Unii Europejskiej.

 

\"\"

 

Chodzi tu m.in. o prace w Komitecie Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) i Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (COGECA). Organizacje te reprezentują interesy unijnych rolników i spółdzielców m.in. wobec Komisji Europejskiej. Wśród polskich organizacji należących do COPA-COGECA są np.: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona oraz Solidarność Rolników Indywidualnych.

Zgodnie z nowelizacją państwo opłaci składki nie tylko za izby rolnicze i związki zawodowe rolników indywidualnych, ale też za społeczno-zawodowe organizacje rolników, w tym rolnicze spółdzielnie produkcyjne i pracodawców rolnych.

Polskie organizacje rolnicze nie są w stanie pokrywać samodzielnie całości kosztów uczestnictwa w strukturach ponadnarodowych. Są one związane przede wszystkim z wysokimi składkami członkowskimi oraz kosztami obsługi prac w języku polskim.

Nieopłacenie składki do UE oznaczałoby wykluczenie Polski z prac na forum ponadnarodowych organizacji rolniczych. Zgodnie z nowelizacją, dofinansowanie z budżetu państwa w latach 2015-2020 ma być przekazywane, tak jak dotychczas, za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Dotacja celowa będzie udzielana na wniosek Krajowej Rady w drodze umowy między tym podmiotem a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dofinansowanie ma wynosić co najmniej 95 proc. kosztów. Następnie nowelizacja zostanie przekazana do podpisu głowy państwa.

 

Źródło: Sejm RP
Redakcja AgroNews, fot.:flickr.com/Emilian Robert Vicol
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here