Składniki mineralne w żywieniu bydła

Bilansując dawkę żywieniową dla bydła, skupiamy się zwykle na energii, białku oraz włóknie. Nie możemy jednak zapominać o bardzo ważnych, dla prawidłowego przebiegu procesów biochemicznych i fizjologicznych u zwierząt, składnikach mineralnych. Ich niedobór może być przyczyną zaburzeń rozwoju, produkcyjności, przyrostów oraz zdrowotności zwierząt.

 

\"rolnictwo,

 

Prawidłowe pokrycie zapotrzebowania na składniki mineralne, jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mikro-, makro-, oraz ultraelementy pełną pełnią funkcję budulcową w układzie kostnym i tkankach miękkich (wapń, fosfor, magnez). Wchodzą w skład hormonów, pełnią rolę katalizatorów procesów enzymatycznych zachodzących w organizmie, regulują ciśnienie osmotyczne i odczyn pH (np. sód, potas, chlor, wapń). Biorą również udział w przenoszeniu impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych, a także w transporcie substancji pomiędzy komórkami.

Przez mnogość swoich ról wpływają na różnorakie aspekty działania organizmu. Ich prawidłowy poziom jest niebiedny aby wzrost i rozwój młodych zwierząt przebiegał poprawnie. Wpływają również na wyniki rozrodu oraz wzrost i rozwój płodu. Nieprawidłowa ilość składników pobieranych warz z pokarmem, może prowadzić do spadków odporności, zaburzeń przemiany materii, zmniejszenia apetytu oraz gorszego wykorzystywania podstawowych składników pokarmowych co przekłada się na spadki produkcyjności zwierząt.

Podział ze względu na występowanie

W zależności od poziomu występowania pierwiastków w organizmach zwierząt, związki mineralne  podzieli się na trzy grupy:

  • makroelementy: wapń (Ca), fosfor (P), sód (Na), potas (K), chlor (Cl), siarka (S), magnez (Mg). Ich udział w suchej masie organizmu jest nie mniejszy niż 0,01%.
  • mikroelementy: żelazo (Fe), miedź (Cu), mangan (Mn), cynk (Zn), kobalt (Co), jod (J), molibden (Mo), selen (Se), fluor (F), chrom (Cr). Stanowiące od 0,01 do 0,00001% suchej masy organizmu.
  • ultraelementy/pierwiastki śladowe: nikiel (Ni), krzem (Si), bor (Bo), wanad (V), cyna (Sn), glin (Al), ołów (Pb), lit (Li). Rola pierwiastków z tej grupy związana z aktywacją procesów metabolicznych w organizmie, nie jest dokładnie poznana. Faktem jest jednak, że ultraelementy po przedostaniu się do organizmu w dużych ilościach, wykazują silnie toksyczne działanie.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Źródło: Bukaciarnia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here