Trwają prace nad ulepszeniem jakości mięsa wieprzowego

Unijny przemysł produkcji wieprzowiny zyska dzięki nowym markerom genetycznym jakości mięsa oraz przeszkoleniu naukowców zajmujących się badaniem jakości wieprzowiny.

 

\"rolnictwo,
 

EXCELMEAT  to projekt realizowany przez osiem grup badawczych, mający na celu zacieśnienie globalnej współpracy w dziedzinie jakości mięsa wieprzowego. Projekt będzie także wspierał współpracę między światem nauki i przemysłu na rzecz multidyscyplinarnego podejścia do genetyki w kontekście jakości wieprzowiny.

Od początku realizacji projektu w ramach wymian i wspólnych badań analizowano geny powiązane z rozwojem mięśni i metabolizmem tłuszczu i świń. Na podstawie tych informacji opracowano nowe markery genetyczne jakości mięsa.

Opracowano także nowe tanie czujniki do oceny jakości mięsa. Te nowe narzędzia można stosować do ciągłego monitorowania zwierząt lub też w rzeźniach i zakładach pakujących mięso.

Czytaj także:
Przetwórcy złożyli wnioski na 1,5 mld zł

 

W ramach projektu EXCELMEAT zorganizowano dwa międzynarodowe warsztaty w Hiszpanii i Włoszech. Warsztaty objęły 30 prezentacji naukowych i uczestniczyło w nich ponad 80 delegatów.

Prace te przyczynią się do udoskonalenia hodowli świń oraz selekcji wysokiej jakości mięsa. W dalszej perspektywie, omawiany projekt przyczyni się do podniesienia konkurencyjności unijnego przemysłu produkcji wieprzowiny oraz poprawy stanu zdrowia zwierząt hodowlanych.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/majakds

Źródło: CORDIS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here