Skontrolują polskie mięso

Jak informuje TVP Info, "Na przełomie marca i kwietnia do Polski przyjadą weterynarze z Unii Celnej, którzy będą sprawdzać przygotowanie naszych zakładów mięsnych do eksportu na teren Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Chętnych jest kilkadziesiąt firm. To szansa na utrzymanie rekordowych wyników w eksporcie wieprzowiny.

Kilka tygodni temu zakończyły się kontrole chińskich inspektorów, którzy sprawdzali stan sanitarno-weterynaryjny polskich zakładów mięsnych. Wyniki ich prac są dla większości firm pozytywne. Czekamy tylko na ich ogłoszenie przez Pekin.

Oczekujemy na wpis polskich zakładów na oficjalnych stronach internetowych Chińskiej Republiki Ludowej. Ma to się stać w najbliższych dniach – mówi zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Jarosław Naze.

Tymczasem przemysł mięsny przygotowuje się do kolejnej wizyty. Tym razem ze Wschodu.

W najbliższym czasie bardzo ważne będą kontrole inspektorów z Unii Celnej, w której będą uczestniczyć oprócz Rosjan także Białorusini i Kazachowie – dodaje Jarosław Naze.

Tymczasem wysiłki polegające na otwieraniu kolejnych zagranicznych rynków zbytu przynoszą coraz więcej efektów. Już na początku zeszłego roku przedsiębiorcy zacierali ręce. Zdecydowanie wzrósł eksport do Korei Południowej i do Rosji.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Według wstępnych danych, sprzedaż zagraniczna nieprzetworzonego mięsa wieprzowego zwiększyła się w pierwszych dziewięciu miesiącach 2011 roku aż o 1/3 – do 228 tysięcy ton.

Oczywiście to nie koniec wysiłków mających na celu otwieranie kolejnych, czasami bardzo egzotycznych rynków zbytu. Obecnie prowadzone są rozmowy z władzami Japonii oraz Indonezji."

Źródło: Witold Katner, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here