Skup mleka w Polsce. Przekroczenie kwoty będzie niższe?

Bardzo dobra sytuacja na krajowym rynku mleka w 2013 r. i I połowie 2014 r. zachęcała, mimo dużego prawdopodobieństwa przekroczenia kwot, do rozwoju produkcji towarowej – poinformował Bank Gospodarki Żywnościowej.

 

\"rolnictwo,

 

W rezultacie w trzech pierwszych kwartałach br. dostawy surowca do mleczarni ukształtowały się na poziomie o 7,9% wyższym niż przed rokiem. Niemniej, w październiku nastąpiło lekkie wyhamowanie powyższych tendencji.

Według danych GUS w analizowanym miesiącu mleczarnie skupiły o 6,3% więcej mleka wobec analogicznego okresu 2013 r., tj. 842,6 mln litrów. Łącznie od początku roku do października skupiono 8680,3 mln l mleka, tj. o 7,8% więcej niż w roku ubiegłym. Z kolei od kwietnia do października 2014 r. – czyli w bieżącym roku kwotowym – dostawy mleka (po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu) były o 6,57% wyższe niż w poprzednim sezonie.

Według informacji ARR w tym okresie do podmiotów skupujących oddano około 6,3 mln t surowca. Agencja ocenia, że stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 63,98% (wobec 60,05% przed rokiem). Jeżeli w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu skupu zacznie spowalniać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekroczenie kwoty będzie niższe, niż szacowane wcześniej 8%, a tym samym kary nie przewyższą 60 groszy/kg.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Źródło: BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here