Skup mleka w Polsce rośnie, ceny spadają

Według najnowszych danych GUS, w pierwszym kwartale 2016 r. skup mleka do zakładów mleczarskich wyniósł 2,66 mld litrów i w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem zwiększył się o 9,8 proc.  – informują analitycy BGŻ BNP Paribas.

 

\"rolnictwo,

 

Oznacza to, że w I kw. br. do przerobu trafiło o 238 mln litrów mleka więcej niż przed rokiem, a połowa dodatkowego mleka pochodziła z województw: mazowieckiego i podlaskiego.

Co więcej, w marcu br. dynamika wzrostu skupu mleka w relacji rocznej wyniosła 9,2 proc. i była wyższa od notowanej w lutym (wg danych uwzgledniających korektę liczby dni). W pierwszym roku po zniesieniu kwot (w okresie IV 2015-III 2016) w Polsce skupiono 10,8 mld l mleka, tj. o 5,2 proc. więcej niż w ostatnim roku kwotowym.

– W pierwszym kwartale 2016 r. (r/r) największą dynamikę wzrostu skupu mleka (wg siedziby producenta) odnotowano w woj. pomorskim (o 16,5 proc. do 79 mln l), śląskim (o 12,1 proc. do 54 mln l) i mazowieckim (o 12,0 proc. do 564 mln l). Skup mleka w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim zwiększył się po 11,6 proc. odpowiednio do 553 i 193 mln l. – czytamy w raporcie BGŻ BNP Paribas.

Eksperci BGŻ BNP Paribas zauważają, że wyższą niż przeciętna w kraju, dynamikę dostaw odnotowano jeszcze w woj. wielkopolskim, gdzie dostawy mleka zwiększyły się o 11,0 proc. do 426 mln l.

– Co ciekawe najgłębszą dynamiką spadku skupu mleka charakteryzowało się woj. lubuskie, gdzie zmniejszyło się ono o 9,4 proc. do 20,4 mln l. Z jednej strony należy przypomnieć, że pogłowie krów mlecznych w tym województwie w grudniu 2015 r. w porównaniu z grudniem 2014 r. zmniejszyło się o 11 proc. Z drugiej jednak w woj. lubuskim poziom cen mleka w marcu br., był jednym z najwyższych w kraju, co może prowadzić do wniosku, że część mleka z tego województwa skupowana jest przez mleczarnie niemieckie i nie jest rejestrowana w danych. Co więcej, tezę tę może potwierdzać spadek skupu odnotowany w woj. zachodniopomorskim (o 2,9 proc. do 36 mln l) mimo, że i w tym województwie ceny mleka były wyższe od przeciętnych w kraju – czytamy w raporcie BGŻ BNP Paribas.

Większy skup mleka w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej ma wpływ na dalszy spadek cen skupu mleka, za które wg danych GUS w marcu br. mleczarnie płaciły dostawcom przeciętnie 1,06 zł/l, tj. o 3,3 proc. mniej niż w lutym br., podczas gdy w latach 2005-2015 przeciętne obniżki cen w marcu wynosiły zaledwie 0,1 proc. W relacji rocznej ceny skupu mleka w marcu 2016 r. były niższe o 12,5 proc. Co ciekawe, znaczący spadek opłacalności produkcji mleka nie wpłynął na obniżki cen bydła mlecznego na targowiskach. Według danych GUS, w marcu br. ceny krów dojnych były o 10,3 proc. wyższe niż przed rokiem, a ceny jałówek jednorocznych pozostawały na zbliżonym poziomie.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Źródło: BGŻ BPN Paribas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here