UE: Pszenica w dobrej kondycji, poza Polską

Dzięki łagodnej zimie uprawy pszenicy w Unii Europejskiej są w dobrym stanie. Zapowiada się urodzaj, jednak poniżej ubiegłorocznego rekordu.

 

\"rolnictwo,

 

Ale nie wszędzie jest tak dobrze.

– Problemy z wiosennymi wymarznięciami występują w Polsce. Może to skutkować koniecznością przesiewów pszenicy ozimej na powierzchni obejmującej około 7-8 proc. upraw. Nieoficjalne prognozy zbiorów pszenicy w Polsce wynoszą obecnie około 11,2 mln ton, tj. o 4 proc. mniej niż przed rokiem – informuje FAMMU/FAPA.

– Z kolei plantacje pszenicy we Francji są w dobrej kondycji, na co złożyła się korzystna aura wiosną, łagodna zima i deszcze odnotowane w ostatnim czasie. Areał pszenicy miękkiej jest najwyższy od 80 lat w wysokości 5,2 mln ha – informuje FAMMU/FAPA.

Według Strategie Grains, Francja zbierze 39 mln ton pszenicy miękkiej, ODA ocenia je na 38,5 mln ton. Obie prognozy są mniejsze od ubiegłorocznego rekordowego wyniku wynoszącego ponad 40 mln ton. 

Zbiory pszenicy w Niemczech są obecnie prognozowane na 26,1 mln ton, tj. o 1,7 proc. mniej w porównaniu z ubiegłorocznym rekordem. Jest to jednak więcej w porównaniu ze średnią z okresu ostatnich pięciu lat wynoszącą 25 mln ton.

Podobnie w Wielkiej Brytanii, zajmującej trzecią pozycję w unijnej produkcji pszenicy zwyczajnej. Według ADAS, brytyjska pszenica ozima rozwija się w normalnym tempie.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here