Słabe zbiory, zaskakująco niskie ceny. PZPK podsumowuje sezon w kukurydzy

To był jeden z najtrudniejszych sezonów w uprawie kukurydzy. We znaki dała się susza w początkowym okresie wegetacji i ulewne deszcze, które w wielu regionach Polski uniemożliwiły zbiór. Polski Związek Producentów Kukurydzy szacuje, że średni plon ziarna kukurydzy wyniesie jedynie 5,18 t/ha. Mimo tak słabych zbiorów, ceny tego ziarna są niższe niż rok temu.

PZPK , Kukurydza, Polski Związek Producentów Kukurydzy

Polska jest istotnym producentem kukurydzy w Europie, a powierzchnia uprawy w naszym kraju może się jeszcze zwiększyć, gdyż rośnie zapotrzebowanie na to ziarno. Poza tym kukurydza może być odpowiedzią na problemy wynikające ze zmian klimatycznych.

– Zalety kukurydzy jako rośliny polowej są olbrzymie, zwłaszcza w przedłużających się okresach suszy. Mamy dużo mniej opadów w ostatnich latach i wydłużony okres wegetacji, a  więc kukurydza świetnie się wpisuje w taki klimat, bo ma mniejsze wymagania odnośnie wody. Charakteryzuje ją relatywnie małe pobranie wody i azotu na jednostkę masy. Poza tym jest to roślina typu C4 o dużej produktywności i ma duże możliwości plonowania, a technologia jej produkcji w Polsce została doskonale opanowana – powiedział prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Nawet 30 ton z hektara

O wysokim potencjale kukurydzy świadczą m.in. wyniki corocznego konkursu National Corn Growers Association przeprowadzanego w USA. W 2018 roku najwyższym plonowaniem mogła poszczycić się odmiana Pioneer P0574AM, która dała plon na poziomie 30 ton z hektara. Kukurydza ta była uprawiana tradycyjne, deszczowana. Drugie i trzecie miejsce przypadło odmianom z hodowli Dekalb z wynikiem odpowiednio: 24,4 t/ha oraz 22,6 t/ha.

– W Polsce średnia plonowania wynosi około 6 ton, a więc amerykańskie wyniki uświadamiają nam, jak duży potencjał drzemie w kukurydzy. Zresztą także Niemcy i Francuzi potrafią osiągnąć tak duże wyniki jak Amerykanie – powiedział prof. Michalski.

Słabe plony, słabe zbiory w Polsce

PZPK szacuje, że w tym roku średni plon ziarna kukurydzy wyniesie 5,18 t/ha. To o 0,8 tony mniej niż zakładały listopadowe szacunki. Była jednak spora rozbieżność między poszczególnymi regionami Polski. Zdarzały się sytuacje, że rolnik zebrał 2 tony z hektara, a w innej części kraju, gdzie warunki pogodowe sprzyjały – nawet 13 t/ha.

W ocenie związku, polscy producenci zbiorą w tym roku około 3-3,3 mln t ziarna kukurydzy z areału 570-580 tys. ha.

W wynikach PDO w 2019 roku plon kształtował się na poziomie 109,7 dt/ha, a wilgotność 24,7. W 2018 roku było to 119,3 dt/ha. Wtedy wilgotność wyniosła 19,6. Dużo lepszym pod względem plonowania był rok 2016. W PDO plon wyniósł wówczas 127,3 dt/ha.

Zbiory kukurydzy na świecie

PZPK prognozuje, że światowa produkcja kukurydzy wyniesie 1102 mln ton, zaś spożycie 1126 mln ton. To oznacza spadek zapasów o 279 mln ton. Zatem, czemu spadają ceny kukurydzy, skoro kurczą się jej zapasy?

– Na tę sytuację mają wpływ czynniki rynkowe. Przede wszystkim przedłużają się zbiory w USA. Nadal nie ma ostatecznych wyników z tego kraju, a istnieje obawa że produkcja będzie tam niższa, niż zakładano. W związku z tym eksport utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, przy jednoczesnym, intensywnym wzroście spożycia wewnętrznego, głównie na produkcję etanolu.  Kolejnym elementem wpływającym na spadek notowań kukurydzy jest duży eksport ziarna z Brazylii – wyjaśniła Anna Kołakowska, ekspert prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy i przedstawiciel FNPSMS w Polsce.

Ponad 200 odmian kukurydzy w Polsce

W 2019 roku w katalogu COBORU znajdowało się 213 odmian kukurydzy, w tym 51 odmian krajowych i 162 odmiany zagraniczne. Z kolei katalog odmian w Unii Europejskiej obejmuje aż 5546 pozycji.

Ceny kukurydzy na dramatycznie niskim poziomie

Pomimo dużo mniejszych zbiorów kukurydzy, ceny tego ziarna nie zachwycają. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w pierwszym tygodniu grudnia cena kukurydzy wynosiła średnio 630 zł za tonę, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 698 zł. Dlaczego tak się dzieje?

– Wpływ na tę sytuację ma przede wszystkim rosnący import ziarna kukurydzy z Ukrainy, a także rozprzestrzeniający się wirus ASF, który powoduje spadek pogłowia trzody chlewnej w kraju, a tym samym spadek zapotrzebowania na mieszanki paszowe – wyjaśniał prof. Michalski.

Prognoza na 2020 rok

PZKP prognozuje w sezonie 2020 lekki wzrost powierzani uprawy kukurydzy na ziarno w Unii Europejskiej. Nastąpi on przede wszystkim we Francji, Niemczech, Rumunii i Bułgarii, gdzie pojawiły się problemy z siewem ozimin. Mniejsze zasiewy przewidywane są we Włoszech, a w Polsce i na Węgrzech na tym samym poziomie, co w 2019 roku.

Jeśli chodzi powierzchnię uprawy kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę, wzrośnie ona we Francji, Niemczech, Północnej Europie, a także w Polsce, z uwagi na konieczność odbudowania zapasów.

Poza Unią Europejską PZPK przewiduje również tendencje wzrostowe na Ukrainie, w Rosji, Serbii i Turcji.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,882ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE