Nowe badania pokazują, że jeden na trzech Słowaków uważa, że Bruksela nakazuje dodawania białka owadów do żywności – nawet po tym, jak Komisja próbowała obalić ten fake news – podaje euractiv.pl
36 proc. Słowaków uważa, że w żywności znajduje się zatwierdzone przez UE białko owadów, które zagraża zdrowiu publicznemu, wynika z nowych badań Ipsos dla Central European Digital Media Observatory (CEDMO).
„To samo badanie wykazało, że ludzie masowo ufają różnym, często niepowiązanym ze sobą dezinformacjom. Spowodowane jest to dużym zaufaniem do tzw. mediów alternatywnych, a także poparciem partii politycznych, które znane są ze wspierania, udostępniania, a nawet tworzenia fake newsów” – komentują autorzy badania w oświadczeniu przekazanym EURACTIV Słowacja.
Z badań wynika, że w oszustwo dotyczące owadów najczęściej wierzą wyborcy partii skrajnie prawicowych i nacjonalistycznych. Ponadto, według kilku ostatnich badań, w porównaniu do swoich sąsiadów, Słowacy są bardziej prorosyjscy, a mniej prozachodni i prounijni, co jest „jednym z wielu czynników, które pomagają odnieść sukces antyunijnej dezinformacji” – donoszą Ipsos i CEDMO.
To konsumenci sami decydują, czy chcą jeść owady, czy nie
Komisja Europejska już w lutym próbowała obalić doniesienia dotyczące robaków. Rozpowszechniły się one po tym, jak w UE zezwolono na używanie świerszczy w żywności.
„To konsumenci sami decydują, czy chcą jeść owady, czy nie. To nonsens, żeby potajemnie dodawano je do żywności” – przekazało słowackie przedstawicielstwo Komisji.
Przepisy UE stanowią, że dodatek proszku owadów musi być odpowiednio oznakowany. Obejmuje to informacje o możliwych reakcjach alergicznych u osób, które są również uczulone na skorupiaki, mięczaki i roztocza.
WPR wchodzi w fazę realizacji – 15 marca rusza nabór wniosków, znamy harmonogram
W sąsiednich Czechach w teorię tę wierzy 30 proc. obywateli. Sam były premier Andrej Babiš mówił o zmuszaniu obywateli Brukseli do „jeżdżenia do pracy na rowerach i jedzenia robaków na obiad” podczas swojego przemówienia na konserwatywnej konferencji w Budapeszcie.
Autor Barbara Zmušková | EurActiv.sk | Tłumaczenie Kinga Wysocka