Sołectwo będzie najniższym szczeblem samorządu?

Sołtys jest najbardziej naturalnym liderem lokalnym, od niego zależy kształtowanie ambicji, aspiracji i uruchamianie aktywności obywatelskiej – powiedział w Licheniu prezydent Bronisław Komorowski, który uczestniczył w XIX Krajowej Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Matki Boskiej Licheńskiej.

Ludzie polskiej wsi są ogromnym atutem. Wśród nich trzeba wskazać na tych, którzy z natury swojej, ale także z natury demokratycznego wyboru są zawsze liderami. Wskazać trzeba na aktywność obywatelską. Podstawową formą tej aktywności jest właśnie sołtys – mówił prezydent.

Jak informuje TVP Info, " Prezydent nawiązał do istniejącego od trzech lat funduszu sołeckiego, który – według prezydenta – jest nie tylko szansą na zbudowanie aktywności, ale także jest jej probierzem. Podkreślił, że do tej pory z funduszu sołeckiego i możliwości, jakie on daje, skorzystało 51 proc. sołectw.

Pod tym względem jesteśmy w połowie drogi – ocenił.

Zdaniem prezydenta warto się zastanowić, dlaczego połowa środowisk wiejskich nie skorzystała z takiej możliwości, „korzystając z tego środowiska ludzi aktywnych, którzy chcą łapać szansę”.

Prezydent poinformował, że od dawna myśli się, aby w ogóle sołectwo uczynić podstawowym, najniższym szczeblem samorządu polskiego.

To nie jest łatwe. Chcemy w ustawie zapisać coś, co będzie mogło wspierać aktywność ludzką, obywatelską. To jest szansa na to, by aktywni sołtysi, skupiając aktywnych obywateli, mieli realny wpływ, także na to, co się dzieje w wymiarze gminnym – mówił Komorowski.

W południe prezydent uczestniczył we mszy św., celebrowanej w bazylice przez ordynariusza diecezji włocławskiej bp Wiesława Meringa".

Źródło: TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here