Spada światowy eksport pszenicy

W bieżącym sezonie znacznie mniejszy ma być międzynarodowy obrót pszenicą – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Jak wynika z prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej (International Grains Council – IGC) w sezonie 2012/13 światowy handel pszenicą wyniesie 132,2 mln t.

Będzie to aż o 9,0% mniej niż w poprzednim sezonie, kiedy wg szacunków wyniósł 145,2 mln t. Według prognoz największy wpływ na obniżkę światowego eksportu będzie miała mniejsza sprzedaż zagraniczna z Rosji, która w bieżącym sezonie ma wyeksportować jedynie 8,5 mln t tego rodzaju ziarna, czyli aż o 13,1 mln t mniej niż w ubiegłym sezonie (spadek o 61%!).

Dużo mniejszy eksport spodziewany jest również w przypadku Argentyny (-4,6 mln t) oraz Kazachstanu (-3,7 mln t). Mniej mają sprzedać również Australia (-1,6 mln t) oraz Ukraina (- 0,6 mln t). Jednak część krajów, dzięki wysokim cenom i/lub wysokim zbiorom, wyeksportuje więcej pszenicy niż rok wcześniej.

Eksperci IGC przewidują,  że tak będzie np. w przypadku Stanów Zjednoczonych. Ostatnio media poświęcają bardzo dużo uwagi tematowi największej od 50 lat suszy w tym kraju. Mało natomiast mówi się o tym, ˙ze susza w stosunkowo niewielkim stopniu dotknęła uprawy pszenicy, której zbiory (wszystkich rodzajów) szacowane są na 61,7 mln t, tj. o 13% więcej niż w ubiegłym sezonie.

Dzięki sprzyjającej sytuacji na rynkach światowych, aż 32,0 mln t z tej ilości będzie przeznaczone eksport, co oznacza wzrost o 4,1 mln t wobec poprzedniego okresu. Znaczącym graczem na rynku pszenicy powoli stają się również Indie, które w ubiegłym sezonie wyeksportowały zaledwie 1,0 mln t, a w bieżącym mogą wyeksportować o 3,3 mln t więcej.

Oczekuje się że nieznacznie więcej pszenicy na rynek międzynarodowy dostarczą również UE, Kanada, Pakistan, Chiny i Turcja.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here