Spadają ceny, spadnie pogłowie

Spadają ceny skupu trzody chlewnej. To wynik zwiększonej produkcji wieprzowiny w wielu krajach unijnych i spowolnionego eksportu m.in. do Chin. Jeśli taki trend się utrzyma, spadnie pogłowie świń w Polsce.

Wszystko wskazuje, że to już koniec  wzrostu cen skupu trzody chlewnej. Nasilający się wzrost produkcji wieprzowiny w wielu krajach Unii Europejskiej przy spowolnionym eksporcie m.in. do Chin skutkuje słabnącą dynamiką rocznego wzrostu cen.

Niższe ceny

Eksperci z IERiGŻ oceniają, że w grudniu producenci trzody chlewnej mogą otrzymać 4,80-5,05 zł za kg żywca.

– Oznacza to, że w stosunku do ceny z grudnia 2016 r. może być ona taka sama lub niższa o ok. 5 proc. – wyjaśnia Danuta Zawadzka z IERiGŻ.

Spadek pogłowia

Gdyby tak się stało to w grudniu 2017 r. relacja cen trzody do cen żyta mogłaby kształtować się na poziomie 1:7,9, a relacja cen trzody do cen jęczmienia, jak 1:6,7.

– Takie relacje nie przesądzają jeszcze o spadku pogłowia trzody, ale mogą być pierwszym jego sygnałem – ocenia Zawadzka.

Zdaniem ekspertki w końcu roku stopa wzrostu pogłowia trzody może się zmniejszyć do ok. 2 proc. Wówczas pogłowie to mogłoby liczyć ok. 11, 3 mln sztuk.

Postępujący spadek opłacalności chowu może natomiast doprowadzić do niewielkiego (ok. 2 proc.) spadku pogłowia w czerwcu 2018 r., które wówczas może wynieść ok. 11,1 mln sztuk. – przewiduje Zawadzka.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here