SZOK! ASF po raz pierwszy przekroczył Wisłę

Szok! Wirus ASF przekroczył Wisłę. Cztery zakażone dziki znaleziono w Kampinosie pod Warszawą.

rolnictwo, portal rolny, zysk rolnika, świnie, trzoda chlewna, ceny żywca wieprzowego,, IERiGŻ, LIZ


To prawdziwy cios dla branży mięsa wieprzowego. Potwierdziły się najczarniejsze scenariusze – wirus ASF rozprzestrzenia się wgłąb kraju. Wczoraj główny lekarz weterynarii poinformował, że padłe dziki znalezione w miejscowości Laski (gm. Izabelin, woj. Mazowieckie) były zakażone wirusem ASF. To oznacza, że ASF po raz pierwszy przekroczył Wisłę.

Kolejne ogniska ASF koło Warszawy

Jest to kolejne ognisko choroby w okolicach Warszawy wykryte w ciągu tygodnia. W ubiegły czwartek martwe dziki z ASF znaleziono koło Legionowa: w gminie Nieporęt oraz w gminie Jabłonna.

Pierwszy przypadek w powiecie

Powiat warszawski zachodni, na terenie którego wykryto wczoraj chore dziki, leży poza obszarami z ograniczeniami, a także poza obszarem skażonym określonym w decyzji sprzed kilku dni.

Poszukiwania padłych dzików

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski powiedział PAP, że dziki najprawdopodobniej zaraziły się wirusem, jedząc żywność skażoną wirusem ASF, np. wyrzuconą do lasu kanapkę z wędliną.

Romanowski poinformował też, że ministerstwo zamierza uruchomić ponadstandardowe środki, m.in.  poszukiwanie padłych dzików. Resort chce w nie włączyć wszystkie służby, w tym wojsko.

Nieporadny rząd

Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej uważa, że rozprzestrzenianie się wirusa wynika m.in. ze zbyt małego odstrzału dzików.

– Cała branża mięsa wieprzowego z wielkim niepokojem obserwuje rozprzestrzenianie się wirusa na zachód poprzez nieodpowiedzialne zachowania ludzi oraz nieporadne działania rządu w sprawie redukcji populacji dzików. Gdyby bowiem dzików nie było w tym rejonie, nie byłoby również przypadków ASF – mówi Dargiewicz.

Kamila Szałaj, fot. Wikicommons/Mikołaj Grycuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here