Spadek eksportu owoców i warzyw. UE oszacowała ubiegłoroczne straty

Jak wynika z najnowszych danych w całym 2014 roku kraje unijne odnotowały 15% spadek eksportu owoców i warzyw w porównaniu do roku 2013.

\"rolnictwo,
 

Największy odnotowano oczywiście w przypadku dostaw do Rosji – po wprowadzonym w sierpniu minionego roku embargo wysyłka w tym kierunku zredukowana została aż o 87%. W sumie wartość eksportu w stosunku do roku 2013 spadła aż o 400 mln euro. Oprócz Rosji mniejsze dostawy owoców i warzyw z Unii Europejskiej odnotowano również w przypadku Libii – spadek o 35%, Ukrainy – spadek o 33%, a także Malezji – o 18% i Stanów Zjednoczonych – o 10%. Również mniej chętnie unijne produkty importowały kraje afrykańskie – w tym największy spadek odnotowano w przypadku Senegalu – o 26% czy Wybrzeża Kości Słoniowej – o 22%. W tym samym okresie w wyniku poszukiwania nowych rynków i dywersyfikacji zakupów zdecydowanie dostawy do Rosji wzrosły z kierunku Chin, Turcji czy Izraela i Maroka, sporo więcej importowano także z innych byłych republik radzieckich.


Czytaj także:
Co dalej z rynkiem polskich warzyw i owoców?
Piechociński: Polskie firmy poradziły sobie z rosyjskim kryzysem. Eksport rośnie

Przykładowo dostawy kapusty do Rosji wzrosły o przeszło 300% w przypadku warzywa pochodzącego z Serbii czy z tego samego kraju dostawy warzyw korzeniowych jak marchew czy buraki wzrosły wobec poprzedniego roku o 1100%. Co ciekawe, dostawy szwajcarskich jabłek do Rosji również wzrosły ponad czterokrotne.

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. flickr.com/berancourt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here