Spadki na rynku giełdowym zbóż i oleistych przyspieszyły

W Chicago notowania zbóż i kompleksu sojowego pogłębiły spadki pod wpływem optymistycznego raportu z postępu i kondycji upraw. Dodatkowa presja spadkowa na zboża i oleiste wywierana jest przez taniejącą ropę naftową.

Spadki na rynku giełdowym zbóż i oleistych przyspieszyły

Amerykańska pszenica (SRW) potaniała o ponad 2% pod presją wcześniej niż zwykle rozpoczynających w USA zbiorów i poprawy kondycji upraw. Kontrakt na unijną pszenicę potaniał o skromne 0,25 euro do 258,5 eur/t, a przecena ograniczona była niepokojami o nowe zbiory w UE, Rosji i na Ukrainie oraz ogłoszeniem przetargów ma zakup pszenicy przez Algierię i Egipt.

Kukurydza tanieje pod wpływem przyspieszenia zasiewów i dobrej kondycji w USA i tańszej ropie (ok. 40% produkcji przerabia się w USA na bioetanol).

USDA oceniła w swoim cotygodniowym raporcie Crop Progress zasiewy kukurydzy jako „dobre lub doskonałe” na poziomie 75%, co stanowi wskaźnik znacznie wyższy niż w zeszłym roku (64%). Zasiewy przekroczyły już 90% i wyprzedzają średnią.

Wykorzystywane do produkcji biodiesla nasiona oleiste i oleje roślinne ciągnie w dół taniejąca ropa

Na swoim posiedzeniu członkowie OPEC+ uzgodnili złagodzenie swoich kwot produkcyjnych od października przyszłego roku, co spowodowało spadek cen surowca złota do najniższego poziomu od początku roku.

Unijny kontrakt na rzepak potaniał we wtorek o blisko 10 euro do 470 eur/t naśladując zachowanie kanadyjskiej canoli, soi i olejów roślinnych.

Kompleks sojowy traci na wartości także w sytuacji szybkiego postępu amerykańskich siewów. Według USDA na dzień 2 czerwca zasiewy były ukończone w 78%, wyprzedzając średnią z pięciu lat – 73%.

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 04.06.2024:

Notowania kontraktów futures na Euronext-Paryż:

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics