Specustawa dotycząca ASF z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wspomagającą hodowców walczących z afrykańskim pomorem świń.

 

\"\"
 

Celem ustawy jest zapewnienie możliwości zagospodarowania produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wyprodukowanych ze świń wolnych od wirusa afrykańskiego pomoru świń, utrzymywanych na obszarach, na których stwierdzono występowanie wirusa. 

– Ta ustawa przygotowana została w bardzo szybkim tempie, przeprowadzona w polskim parlamencie przy zgodzie politycznej (…) i trafiła na moje biurko w piątek, czyli w dniu, w którym została uchwalona przez Senat RP. I w tym samym dniu została przeze mnie podpisana – zapowiedział wczoraj na Dożynkach rezydenckjich w Spale Andrzej Duda.

Specjalne rozwiązanie polega na zwolnieniu z obowiązku stosowania przepisów Prawa zamówień publicznych  do zamówień na dostawy produktów mięsnych z mięsa wyłącznie wieprzowego, pochodzącego wyłącznie od świń utrzymywanych co najmniej 2 miesiące bezpośrednio przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami ustanowionymi w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Wyłączenie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych do zamówień na dostawy produktów mięsnych będzie mogło mieć miejsce po spełnieniu następujących przesłanek:

  1. świnie, od których będą pochodziły produkty mięsne, zostaną zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii;
  2. zamówienie będzie udzielane podmiotom produkującym produkty mięsne zgodnie z przepisami dotyczącymi produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z obszarów podlegających ograniczeniom, nakazom lub zakazom lub przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;
  3. produkty mięsne spełnią wymagania weterynaryjne określone w przepisach o produktach pochodzenia zwierzęcego;
  4. podmioty produkujące produkty mięsne, o których mowa w pkt 2, nabędą  świnie po cenach netto nie niższych niż: ceny zakupu netto masy poubojowej ciepłej w odpowiedniej klasie skali klasyfikacji EUROP w regionie, w którym świnie zostaną nabyte, lub średnia cena netto dla wszystkich klas w masie żywej w tym regionie;
  5. produkty mięsne spełnią szczegółowe wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 4 przedłożonej ustawy;
  6. przedmiot zamówienia powinien obejmować zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, życia lub zdrowia ludzi lub wartość zamówienia będzie mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.    

Ustawa wprowadza uproszczoną procedurę udzielenia zamówienia na dostawy produktów mięsnych, objętych przedmiotem ustawy. Udzielając zamówienia zamawiający został jednakże zobowiązany m.in. do zapewnienia przejrzystości postępowania i równego traktowania podmiotów zainteresowanych wykonaniem zamówienia.

Rodzaj produktów mięsnych oraz obszary, na których są położone gospodarstwa rolne utrzymujące zwierzęta objęte zakresem ustawy, biorąc pod uwagę m.in. aktualną sytuację epizootyczną lub liczbę świń w gospodarstwach rolnych, ustawodawca pozostawił do określenia, w drodze rozporządzenia, ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa.

Po wejściu ustawy w życie, jednostki sektora finansów publicznych będą miały obowiązek udzielania w pierwszej kolejności zamówień na dostawy produktów z mięsa wieprzowego, w przypadku zamówień na dostawy takich produktów, obejmujących produkty pochodzące wyłącznie od świń utrzymywanych co najmniej 2 miesiące bezpośrednio przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych na obszarach objętych regulacjami związanymi z afrykańskim pomorem świń. Udzielenie zamówienia niezgodnego z powyższą dyspozycją będzie stanowiło naruszenie dyscypliny finansów publicznych.


Ustawa weszła w życie 12 września 2016 roku.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Felix

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga rolnicy! Nowa metoda oszustów – działają metodą na pracownika PIP!

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim na wniosek Prokuratury zastosował tymczasowe aresztowania wobec 57- latka i 55- latka z Warszawy. Mężczyźni podając się za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics