Walka z ASF. Będzie mniej dzików w całej Polsce

Minister środowiska Jan Szyszko podjął decyzję o rozrzedzeniu populacji dzików w całym kraju. Liczba tych zwierząt ma nie przekraczać 5 sztuk na 1000 hektarów, czyli pół dzika na kilometr kwadratowy.

 

\"rolnictwo,

 

– Na spotkaniu z Rafałem Romanowskim, wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi, oraz Lechem Blochem, przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) podjęliśmy decyzję o wybiciu dzików do poziomu zalecanego przez Unię Europejską w całej Polsce – oznajmił dr Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

– To jest decyzja bardzo trudna, bo to tak, jakby rolnik wybijał swoje stado na własne życzenie. Zdaję sobie jednak sprawę, że ważniejsza jest kwestia ochrony polskiej gospodarki – dodał Konieczny.

Decyzja ta ma związek z pojawieniem się w ostatnich tygodniach kilkunastu ognisk afrykańskiego pomoru świń.

– Chociaż były one związane z nieprzestrzeganiem zasad bioasekuracji, to doprowadzenie populacji dzika, będącego rezerwuarem tej choroby, do wskazanego zagęszczenia wydaje się uzasadnione ze względu na dobro gospodarki narodowej. Bezpieczna liczba dzików, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, nie przekracza 5 osobników na 1000 ha (0,5 os/km2) – informuje resort środowiska.

Zdaniem ministerstwa, rozrzedzenie populacji dzika poprzez zintensyfikowany odstrzał powinno przyczynić się do znacznego ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics