Spełnia się czarny scenariusz dla amerykańskiego drobiarstwa

Wirus grypy ptaków dotarł na komercyjną fermę drobiu w stanie Iowa, czyli regionu o dużej produkcji jaj konsumpcyjnych i indyków w Stanach Zjednoczonych. Zakażone zostało stado indyków liczące 50,0 tys. sztuk ptaków zlokalizowane na fermie w północno-zachodniej części stanu Iowa. W pobliżu znajduje się pięć innych komercyjnych ferm i 37 przydomowych stad drobiu. Wirus rozprzestrzenia się również w kilku innych stanach.

Spełnia się czarny scenariusz dla amerykańskiego drobiarstwa
Spełnia się czarny scenariusz dla amerykańskiego drobiarstwa

Amerykanie obawiają się, że jeśli dojdzie do niekontrolowanego rozprzestrzeniania wirusa w ważnych obszarach produkcyjnych drobiu, ceny jaj konsumpcyjnych i mięsa drobiowego w Stanach Zjednoczonych mogą zareagować gwałtownymi wzrostami.

Na chwilę obecną sytuacja jest pod kontrolą

Pojawienie się grypy ptaków w stanie Iowa jest szczególnie niepokojące ponieważ drobiarstwo w Iowa odpowiada za najwyższą produkcję jaj konsumpcyjnych ze wszystkich stanów i jest jednym z najważniejszych producentów indyków. Pogłowie kur niosek w Iowie wynosi 58 milionów kur, produkcja jaj w tym regionie to 16,4 mld jaj w skali roku. Stan Iowa jest siódmym największym producentem indyków w Stanach Zjednoczonych (12 milionów indyków utrzymywanych rocznie).

W 2015 roku epizoocja grypy ptaków w stanie Iowa spowodowała, że zabito kilkadziesiąt milionów sztuk drobiu w gospodarstwach komercyjnych.

Źródło: KIPDiP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnik zginął pod ładowarką przegubową

Sądeccy policjanci, pod nadzorem prokuratora, ustalają przyczyny i okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło na drodze gminnej w miejscowości Tęgoborze w Małopolsce. 47-letni mieszkaniec...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE