Sposób na poprawę wydajności produkcji trzody chlewnej

Na ile systemy identyfikacji zwierząt w produkcji trzody chlewnej pomogą w kontroli i zapobieganiu chorób – na to pytanie odpowiedź próbowali znaleźć uczestnicy debaty dotyczącej sytuacji producentów świń. W spotkaniu wzięli udział dr Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Inspektora Weterynarii, Marian Kapłon i  Aleksander Dargiewicz z Zarządu Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, z PIWET w Puławach, z ARiMR, producenci trzody chlewnej, przedstawiciele zakładów mięsnych oraz producenci systemu indywidualnej identyfikacji trzody chlewnej.

 

\"rolnictwo,

 

Sytuacja producentów trzody chlewnej w naszym kraju jest bardzo zła. Przedstawiciele tej branży narzekają przede wszystkim na niską opłacalność produkcji. W najgorszym położeniu znaleźli się ci producenci, których chlewnie są usytuowane w strefie ochronnej utworzonej w związku z pojawieniem się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Dziś żaden z zakładów nie chce skupować tuczników pochodzących z tej strefy.

Trudna sytuacja w branży wieprzowej ma kilka przyczyn. Do bezpośrednich można zaliczyć oczywiście pojawienie się ognisk wirusa ASF i choroby Aujeszkiego, zamknięcie rynku chińskiego oraz rosyjskie embargo. Jednak do kryzysu doprowadziły przede wszystkim lata zaniedbań ze strony kolejnych rządów.

Dziś polscy producenci trzody chlewnej nie są w stanie konkurować z unijnymi rolnikami. W Polsce 80 proc. trzody chlewnej produkuje ok. 2 tys. gospodarstw, podczas gdy wszystkich podmiotów jest aż 300 tysięcy. Rozdrobnienie to spowodowane jest przede wszystkim uwarunkowaniami historycznymi, niskimi kwalifikacjami do prowadzenia produkcji trzody chlewnej i stosunkowo niewielkim wsparciem rozwoju przedsiębiorstw ze strony państwa.

O ile w 2006 roku w Polsce pogłowie trzody chlewnej liczyło 19 mln sztuk, o tyle dziś jest to zaledwie 10,6 mln. Staliśmy się, jako kraj, dużym importerem prosiąt oraz mięsa wieprzowego, choć powinniśmy być samowystarczalni pod tym względem.

Eksperci oceniają, że jednym ze sposobów poprawy wydajności produkcji, identyfikowalności produktu i zwiększenia konkurencyjności gospodarstw jest modernizacja.

System identyfikacji zwierząt Slide został stworzony w 2011. Dziś cieszy się uznaniem wśród niemieckich i brytyjskich producentów trzody chlewnej. Powoli zaczynają go doceniać także Polacy. Jak zapewniają sami twórcy, narzędzie to jako pierwsze na świecie oferuje integrację sieci dostaw w całym łańcuchu produkcyjnym. Technologia Slide od Simplum składa się z trzech podstawowych elementów: inteligentnej platformy bazodanowej do przechowywania i przetwarzania danych, kolczyka zawierającego komponent elektroniczny RFID-UHF oraz urządzeń (bramek i komputerów) do odczytu danych, dopasowanych do codziennego użytku w chlewniach lub zakładach mięsnych. System umożliwia identyfikację i monitoring wyników produkcyjnych zwierzęcia od momentu urodzenia do uboju. Ponadto zapewnia poprawę wydajności produkcji na każdym etapie. Umożliwia więc szybką reakcję w momencie, gdy któryś z elementów łańcucha produkcji zawodzi.

– W Polsce praktycznie nie ma zarządzania precyzyjnego w tej branży. Pracuje się na kartce lub na tablicy, która wisi w chlewie. Chociaż dostrzegamy pewne przemiany w rynku, w wyniku których modernizacja zaczyna postępować. Wymuszają to przede wszystkim konsumenci oraz wahania cen. Duzi producenci muszą szukać oszczędności, a takie zapewnia  system Slide – podkreśla Tomasz Szymański, prezes Simplum.

Zdaniem Szymańskiego, indywidualna identyfikacja i monitorowanie zwierząt pozwala także na złagodzenie skutków występowania afrykańskiego pomoru świń.

– Oferujemy rozwiązanie, które przede wszystkim poprawia wydajność. Producent ma szansę na uzyskanie możliwie największej marży przy sprzedaży każdego pojedynczego zwierzęcia. System pozwala na redukcję zbędnych wydatków na paszę i kosztów utrzymywania świni – przekonuje Szymański.


Simplum wdrożył swoje narzędzie u sześciu producentów. W Niemczech system został zainstalowany w 14 chlewniach, a w Wielkiej Brytanii w ośmiu. Z rozwiązań Simplum korzysta także największy producent mięsa wieprzowego w Europie – Toennies Fleisch.

System Slide przeznaczony jest zarówno do dużych, jak i średnich gospodarstw. Cena podstawowego pakietu wynosi 2 tys. zł. 

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Fellex 5413
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,518ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE