Spotkanie przedstawicieli sektora mleczarskiego Polski i Ukrainy

Spotkanie sektora mleczarskiego Polski i Ukrainy, które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Białymstoku, było kolejnym krokiem we współpracy między polską a ukraińską branżą mleczarską. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rządów obu krajów: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polski Stefan Krajewski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy Victor Kantsurak, a także przedstawiciele branży mleczarskiej.

Spotkanie przedstawicieli sektora mleczarskiego Polski i Ukrainy

Inicjatorami spotkania byli dyrektor biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska oraz dyrektor Wykonawczego Związku Przetwórców Mleka Ukrainy Didur Arsen.

Pozostali uczestnicy

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele branży mleczarskiej: prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM) Marcin Hydzik, przedstawiciel Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Wiesław Żebrowski, przedstawiciel Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy Jarosław Kowalik, Koordynator Komitetu Integracji Europejskiej SMPU Elisabeth Svyatkivska oraz Dyrektor generalny Stowarzyszenia Producentów Mleka Hanna Ławreniuk.

Memorandum określające współpracę między państwami

Podczas spotkania podpisano Memorandum of Understanding (MoU). Dokument ten określa współpracę polsko-ukraińską w następujących kwestiach:

  • promowania i wspierania zamierzeń sektora mleczarskiego Ukrainy w zakresie harmonizacji działalności zgodnie z wymogami UE poprzez współpracę w ramach Komitetu Integracji Europejskiej (SMPU);
  • tworzenia i przekazywania do administracji i opinii publicznej wspólnych stanowisk, opinii i informacji na temat wymiany handlowej artykułami mleczarskimi, także w kontekście przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską;
  • utrzymywania stałego dialogu między przedstawicielami sektora mleczarskiego w Ukrainie i w Polsce;
  • udziału ekspertów w opracowaniu wspólnej mapy drogowej dla europejskiej integracji ukraińskiego sektora mleczarskiego; ta mapa drogowa będzie zawierać konkretne kroki, harmonogramy i odpowiedzialność za ich wdrożenie, a także mechanizmy monitorowania i oceny postępów.

Obszary współpracy

Współpraca między stronami w ramach Memorandum będzie prowadzona w obszarach:

  • wymiany doświadczeń w zakresie integracji europejskiej polskiego przemysłu mleczarskiego z ukraińskim;
  • udzielania konsultacji i rekomendacji w zakresie harmonizacji ustawodawstwa ukraińskiego z ustawodawstwem UE w dziedzinie przemysłu mleczarskiego;
  • wspólnego wspierania idei sektorowego podejścia do kontynuacji handlu parytetowego na poziomie krajowym i europejskim;
  • wzajemnego informowania się o aktualnych trendach i zmianach w ustawodawstwie stron związanych z przemysłem mleczarskim;
  • nawiązywania kontaktów i organizowania wspólnych wydarzeń w formacie Ukraina-Polska-UE.

Znaczenie Memorandum

Podpisane Memorandum jest wyraźnym sygnałem dla administracji polskiej i ukraińskiej. Jest też wyraźnym sygnałem dla naszych kolegów z innych krajów UE, że polski sektor mleczarski chce pełnić rolę lidera w zakresie wymiany wiedzy i informacji odnośnie dzielenia się naszym doświadczeniem w wejściu Ukrainy do UE.

– Współpraca tego typu jest nam potrzebna. Powinno nam zależeć, aby produkty zarówno z Ukrainy, jak i z Polski trafiały na rynki trzecie oraz na tym, żeby wspólnie budować ten potencjał. Mamy swoje doświadczenia: 20 lat temu, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, też konfrontowaliśmy się z krajami, które już tam funkcjonowały. Skorzystaliśmy z tego, wykorzystaliśmy potencjał. Wtedy również istniała obawa krajów UE, czy jeśli Polska wejdzie do Unii, to zagrozi tym rynkom. Tak się nie stało i to również jest szansą na współpracę – powiedział wiceminister Stefan Krajewski.

Sekretarz stanu zauważył też, że od początku wojny wspieramy Ukrainę i współpracujemy w wielu obszarach.

– Wiemy, że jest to proces długi, że przed Ukrainą jeszcze wiele lat, zanim nastąpi integracja, ale chcemy też mówić o tym, że jeżeli mamy ze sobą konkurować, to na zasadach równych. Nasze warunki produkcji i przetwórstwa muszą być jednolite. Chcemy współpracować, chcemy ze sobą dzielić informacje, chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, chcemy wspólnie budować nasze pozycje na rynkach krajów trzecich. O tym m.in. jest Memorandum – przekazała dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.

Tego typu inicjatywy są niezwykle cenne dla obu krajów. Polska i Ukraina są ważnymi producentami mleka w Europie. Współpraca obu stron może pomóc w zwiększeniu handlu i inwestycji, a także w wymianie wiedzy i technologii. Wspólne działania mogą także wzmocnić konkurencyjność branży mleczarskiej obu krajów na rynku międzynarodowym.

– Dzisiaj eksportujemy do Ukrainy 6-krotnie więcej mleka, niż z niej importujemy, dzięki czemu ten rynek w żaden sposób nam dzisiaj nie zagraża. Ważne jest, aby przekazywane informacje były rzetelne, żeby nie było fake’owych informacji i dezinformacji. Musimy budować wspólne relacje, myśląc o przyszłości – podsumował spotkanie wiceminister Krajewski.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty 2024 – wnioski z sankcjami można składać do 26 lipca

Trwa kampania dopłat bezpośrednich i obszarowych 2024. Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji upłynął 1 lipca – do tego dnia włącznie ARiMR zarejestrowała blisko 1,2...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics