Spotkanie w MRIRW z przedstawicielami branży producentów i przetwórców ziemniaka

Celem spotkania ministra rolnictwa i rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego oraz sekretarza stanu Michała Kołodziejczaka z przedstawicielami branży producentów i przetwórców ziemniaka było omówienie aktualnej sytuacji i wyzwań w branży.

Spotkanie w MRIRW z przedstawicielami branży producentów i przetwórców ziemniaka

Było to pierwsze spotkanie inicjujące dalszą współpracę Ministerstwa z branżą producentów i przetwórców ziemniaka. Współpraca będzie kontynuowana w celu wypracowania konkretnych rozwiązań, mających na celu pełne wykorzystanie potencjału Polski w produkcji ziemniaka.

Omówione zagadnienia

Podczas spotkania rozmówcy omówili m.in. zagadnienia dotyczące:

  • perspektyw dla rozwoju produkcji sadzeniaka w Polsce;
  • wsparcia gospodarstw w walce z bakteriozą pierścieniową ziemniaka;
  • działań na rzecz zniesienia dodatkowych wymagań fitosanitarnych przy wysyłce ziemniaków z Polski na rynki innych państw członkowskich UE;
  • handlu i promocji ziemniaka;
  • rynku skrobi;
  • dostępności środków ochrony roślin.

Plany w zakresie współpracy Ministerstwa z branżą

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zobowiązało się do pełnej współpracy z branżą w zakresie rozwiązywania przedstawionych podczas spotkania problemów.

Jednym z głównych celów tej współpracy jest doprowadzenie do pełnego zniesienia dodatkowych wymagań fitosanitarnych, obowiązujących obecnie przy wywozie do innych państw członkowskich ziemniaków torowych z Polski. Konsekwentnie ograniczany jest bowiem poziom porażenia krajowych upraw przez bakteriozę pierścieniową ziemniaka.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics