Srogie mandaty dla rolników za zabrudzenie drogi

Przed rolnikami okres najgorętszych prac polowych. Liczne wjazdy i zjazdy z pola powodują zanieczyszczenie dróg lokalnych. To z kolei powoduje utrudnienia w ruchu. Zmniejsza się przyczepność opon od zabrudzonej nawierzchni, co może przyczynić się do spowodowania  wypadku. Kto w takim przypadku powinien usuwać obornik i inne zanieczyszczenia rolnicze z drogi?

Srogie mandaty dla rolników za zabrudzenie drogi

Otóż, Departament Transportu Drogowego jednoznacznie podkreśla, że zanieczyszczenia jezdni pochodzące z kół pojazdów rolniczych wykonujących prace polowe, mogą w znaczący sposób obniżyć przyczepność nawierzchni, co może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Rolnik musi posprzątać zanieczyszczoną drogę

Dlatego też zabrania się zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi.  W ocenie Departamentu Transportu Drogowego obowiązkiem osoby wykonującej prace polowe pojazdem rolniczym, zamierzającej wyjechać na drogę, jest zapewnienie doprowadzenia tego pojazdu, do takiego stanu, aby jego ruch nie powodował zanieczyszczania drogi.

Zużyte opony jako obciążniki na pryzmę – problem wciąż istnieje

Możesz zapłacić nawet 1500 zł kary

Zapis w kodeksie wykroczeń jest jednoznaczny. W Art. 91. KW zanieczyszczanie drogi publicznej lub spowodowanie na niej utrudnienia w ruchu czytamy: Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

MK/AgroNews

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Czy są jakieś statystyki ile wypadków było spowodowanych przez błoto naniesione z kół ciągników? Ile wypadków spowodowanych hederami na kombajnach?

  2. Jak zwykle ktoś nie pomyślał zanim wprowadził przepis. Moim zdaniem sprzątanie powinny wykonać odpowiednie służby, a rolnik powinien
    niezwłocznie powiadomić je 1 dziennie lub najpozniej tuz przed wykonywaniem prac i ponieść niewielka oplatę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zaświadczenia z KRUS. Jaka jest procedura i jakie wymagania?

Wydawanie zaświadczeń o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, ubezpieczeniu zdrowotnemu, o niezaleganiu bądź stwierdzające zadłużenie z tytułu składek na ww. ubezpieczenie, a także o niefigurowaniu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics