Dofinansowanie inwestycji chroniących gospodarstwa – ostatni moment na złożenie wniosku

Jeszcze do 24 lutego 2022 r. producenci rolni, którzy chcą ochronić gospodarstwa przed ASF, a także spółki wodne planujące zakup urządzeń zabezpieczających gospodarstwa przed suszą czy powodzią, mogą skorzystać ze wsparcia na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. Środki przeznaczone na tę pomoc pochodzą z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dofinansowanie inwestycji chroniących gospodarstwa – ostatni moment na złożenie wniosku

Wnioski o wsparcie oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują od 28 grudnia 2022 r.. Dokumenty można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, a także nadawać przesyłką rejestrowaną w placówce pocztowej bądź w formie dokumentu elektronicznego na skrzynkę podawczą ePUAP. Dotychczas w ramach tego naboru do ARiMR wpłynęło 100 wniosków na kwotę ponad 8,5 mln zł.

Komu przysługuje dofinansowanie?

Przypominamy, że o dofinansowanie w ramach „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW 2014-2020 mogą się starać rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń, i chcą przeprowadzić inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Pomoc w wysokości do 100 tys. zł w formie refundacji do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji można otrzymać np. na wyposażenie gospodarstwa w urządzenia do dezynfekcji i wykonanie ogrodzenia chlewni.

1 mln zł dla spółek wodnych

Pomoc przysługuje także spółkom wodnym lub ich związkom, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników. Ta grupa beneficjentów może otrzymać maksymalnie 1 mln zł, m.in. na wykonanie robót na urządzeniach melioracyjnych w celu zabezpieczeniu gospodarstw przed skutkami suszy lub powodzi, np. remont rowu melioracyjnego, budowę progu piętrzącego, prace na sieciach drenarskich. Także w tym przypadku limit dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

ARiMR przelewa płatności końcowe. Na konta rolników trafiło ponad 16 mld złotych

Trwający nabór jest już 9. realizowanym w ramach tego działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotychczas ARiMR wypłaciła 260,5 mln zł wsparcia blisko 4 tys. beneficjentów, którzy zrealizowali i rozliczyli inwestycje.

Więcej informacji – otwórz

Źródło: ARiMR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrakty na kukurydzę szorują po dnie. Takich cen nikt się nie spodziewał

O ile w poniedziałek kontrakty na pszenicę i kukurydzę zaliczały swoje długoterminowe minima, to dzień później pszenica odbiła w górę, a kukurydza taniała nadal....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics