Stabilna sytuacja na stacjach, ceny przestały rosnąć

W ostatnich dniach ceny hurtowe paliw na polskim rynku rosły – jednak nie na tyle drastycznie, aby powodować duży skok cen benzyn i diesla.

Stabilna sytuacja na stacjach, ceny przestały rosnąć
Stabilna sytuacja na stacjach, ceny przestały rosnąć

Nieco inaczej może wyglądać sytuacja cenowa autogazu – to paliwo drożało w ostatnich dniach na stacjach, a podwyżki tłumaczyć można zmianą stawek podatkowych po 1 stycznia 2023.

Rafinerie z lekką podwyżką

Ceny w rafineriach w ostatnich dniach (porównujemy z danymi z 6 stycznia) śladowo wzrosły – aktualnie benzyna 95-oktanowa kosztuje 5172 zł za metr sześc., a więc o 35 zł drożej niż w miniony piątek. W cenach oleju napędowego zwyżka to niecałe 26 zł, a średnia cena diesla wynosi 6070,8 zł/m sześc. Większa zmiana zwyżkowa w omawianym okresie dotyczy oleju opałowego – paliwo to kosztuje 4906 zł/m sześc., czyli o 59 zł więcej niż w ostatni piątek.

Jakie będą ceny w detalu?

W tygodniu między 16 i 22 stycznia 2023 ceny benzyny 98-oktanowej wynosić mogą na polskich stacjach 7,30-7,45 zł/l, a w przypadku najpopularniejszej benzyny Pb95 ceny ulokują się między 6,49 i 6,62 zł/l. W cenach oleju napędowego przedział cenowy wynosić może 7,59-7,72 zł/l. Dla autogazu spodziewany przez nas poziom cen wynosić będzie 3,13-3,25 zł/l.

Ropa naftowa odrabia noworoczne straty

W ostatnich dniach notowania surowca na giełdzie w Londynie miały jasno określony kierunek i każda sesja w tym tygodniu kończyła się wzrostem cen ropy. Czwartkowe zamknięcie na poziomie 84,03 USD/bbl było najwyższe od 2 stycznia. Dzisiaj przed południem za baryłkę ropy Brent kupujący płacili blisko 84,50 USD.

Motorem napędowym wzrostów na rynku naftowym jest optymizm związany z luzowaniem epidemicznych obostrzeń w Chinach w przeddzień obchodów Chińskiego Nowego Roku. Inwestorzy liczą na wyraźny wzrost popytu na paliwa, bo według prognoz mobilność Chińczyków w okresie obchodów tego święta ma być dwa razy większa niż przed rokiem. Skutki łagodzenia obostrzeń już teraz są widoczne w danych na temat ruchu ulicznego. Jak wskazują analitycy ANZ, w 15 chińskich miastach z największą liczbą zarejestrowanych samochodów korki były o 31 proc. większe niż przed tygodniem.

Ceny paliw po przywróceniu stawki VAT zamiast rosnąć spadają. O co chodzi?

W obliczu spodziewanego wzrostu konsumpcji produktów naftowych w Chinach na drugi plan zeszły amerykańskie dane na temat zapasów, a te pokazały imponujący wzrost rezerw. Według rządowego raportu ilość zmagazynowanego surowca zwiększyła się na przestrzeni tygodnia aż o 19 mln baryłek.

Źródło:. e-petrol.pl, dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak,

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kukurydza – zabezpieczenie materiału siewnego

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania decyzji dotyczących sposobu prowadzenia upraw w kolejnym sezonie. Niezadowalająca rentowność Nie lada zagwozdkę mają producenci kukurydzy. Rok...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics