Stawki VAT w rolnictwie

W związku z zapytaniem KRIR z dnia 22 stycznia br. dotyczącym stawek VAT na produkty rolne w tym zwierzęta żywe – resort rolnictwa informuje, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) 5% stawką podatku od towarów opodatkowane są m.in. zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem: 

  • zwierząt żywych i ich nasienia,
  • wełny strzyżonej, potnej z owiec i kóz, włączając wełnę praną z drugiej strzyży (PKWiU 01.45.30.0),
  • jaj wylęgowych (PKWiU 01.47.23.0),
  • kokonów jedwabników nadających się do motania (PKWiU 01.49.25.0),
  • wosków owadzich i spermacetów, włączając rafinowane i barwione (PKWiU 01.49.26.0),
  • embrionów zwierzęcych do celów reprodukcyjnych (PKWiU 01.49.27.0),
  • produktów zwierzęcych niejadalnych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 01.49.28.0),
  • skór futerkowych surowych oraz skór i skórek surowych, gdzie indziej
  • niesklasyfikowanych (PKWiU 01.49.3).

W świetle powyższego zwierzęta żywe podobnie jak pasze dla zwierząt opodatkowane są 8% stawką podatku od towarów i usług.

Przedstawiając powyższe MRiRW informuje, że w trakcie prac nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, wprowadzającej powyższe zamiany w ustawie o podatku od towarów i usług Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioskował o ujęcie w wykazie towarów opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 5% towarów opodatkowanych do 31 grudnia 2010 r. 3% stawką podatku VAT tj.:

  • środków spożywczych przeznaczonych do spożycia przez zwierzęta tj. pasz służących do żywienia zwierząt gospodarskich, w tym pasz roślinnych i pasz gotowych,
  • zwierząt żywych uznanych za gospodarskie na podstawie przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (w tym min. nasienia, embrionów, zarodków),
  • wszystkich roślin uprawnych (w tym również nasion buraków cukrowych, słomy i plew zbóż).

W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej uwagi zgłaszane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zostały jednak uwzględnione.

Jednocześnie w związku z projektowanym podwyższeniem od 1 stycznia 2011 r. stawek podatku VAT odpowiednio z 3% i 7% na 8% oraz z 22% na 23% na środki do produkcji rolnej podwyższona została należna rolnikowi ryczałtowemu stawka zryczałtowanego zwrotu podatku VAT z 6% do 7% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych.

Źródło: Katarzyna Kuznowicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych, www.krir.pl, fot. sxc.hu
 

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KRUS wydłużył termin zgłoszeń do konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. W odpowiedzi na liczne prośby, organizatorzy zdecydowali o wydłużeniu terminu przyjmowania zgłoszeń. Gospodarstwa rolne można zgłaszać...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics