Stowarzyszenie „ASAP” dba o osobisty rozwój rolników

Gospodarska światowa coraz bardziej globalizuje się. Warunki klimatyczne i koszty produkcji w połączeniu z możliwościami transportu powodują rosnącą konkurencyjność na rynku rolniczym.

Prowadzenie gospodarstwa to nie lada wyzwanie. Rolnik codziennie podejmuje setki decyzji, które mają ogromny wpływ na jego produkcję. Aby te decyzje były trafne potrzebne są niezbędne ku temu kompetencje.
Kompetentny rolnik to taki, który dzięki odpowiedniej postawie i cechom osobistym będzie chciał i potrafił pozytywnie wykorzystać swą wiedzę  i umiejętności. To właśnie kompetencje miękkie mogą być kluczowe dla wyniku finansowego gospodarstwa i dochodów rolnika.

 

\"\"
 

W ramach współpracy z rolnikami Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”  opracowało program wdrażania zasad rolnictwa zrównoważonego w gospodarstwie rolnym. Program obejmuje audyt gospodarstwa pod kątem realizacji standardów rolnictwa zrównoważonego i program indywidualnie dobranych szkoleń. Jednym z obszarów szkoleń jest rozwój osobisty rolnika. Program szkolenia oparty jest na modelu kompetencyjnym opracowanym specjalnie dla potrzeb Stowarzyszenia „ASAP”.

Jest to zestaw kompetencji rolników realizujących zasady rolnictwa zrównoważonego. Jedną z podstawowych jest wiedza fachowa, czyli agrotechnika lub finanse gospodarstwa, innymi są m.in. organizacja pracy, umiejętność negocjacji, współdziałanie z innymi uczestnikami rynku czy budowanie relacji biznesowych, ukierunkowanie na wynik, zarządzanie czasem, projektem.

 

\"\"

Stowarzyszenie „ASAP” organizuje unikalny cykl szkoleń dla rolników, które mają na celu rozwój osobisty rolnika.

Szkolenia z zakresu rozwoju osobistego  obejmują  trzy moduły, a mianowicie:
• Budowanie relacji biznesowych
• Skuteczne negocjacje
• Zarządzanie

W dniach 17-18 października w Ciechocinku odbyło się kolejne szkolenie z budowania relacji biznesowych w gospodarstwie realizującym zasady rolnictwa zrównoważonego.

 


\"\"


Uczestnicy szkolenia mogli dowiedzieć się m.in.: jak aktywnie słuchać, jak zmotywować pracownika, jak mówić by nas słyszano czy jak analizować swoje potrzeby biznesowe. Wszystko to ma służyć budowaniu relacji z partnerami biznesowymi do prowadzenia korzystnej współpracy biznesowej.

Szkolenie miało charakter interaktywny. Analizowane były przypadki zgłaszane przez uczestników szkolenia, aby jak najbardziej przystawały do realnych sytuacji, problemów z jakimi stykamy się w naszej pracy, ale również w życiu rodzinnym. Wiele z gospodarstw prowadzonych jest wspólnie z członkami rodziny i ważnym jest aby wsłuchiwać się w potrzeby swych bliskich, umieć wypracować wspólne rozwiązania. 

Z opinii rolników wynika, że takie szkolenie powinien przejść każdy komu zależy na świadomym podejmowaniu decyzji i prawidłowym budowaniu relacji.

\"\"

 

Jak podkreślił po szkoleniu właściciel firmy transportowej Grzegorz Wilkowski „szkolenie otworzyło mi oczy na te aspekty prowadzenia firmy, których do tej pory nie dostrzegałem”. „Wiedzę, którą zdobyłem na szkoleniu wykorzystam w celu polepszenia komunikacji z pracownikami i kontrahentami” – dodał.

Celem działania Stowarzyszenia „ASAP” jest promowanie zasad rolnictwa zrównoważonego. Poprzez cykl szkoleń Stowarzyszenie chce wesprzeć wszystkich tych, którzy wybrali ten rodzaj gospodarowania.

Stowarzyszenie ASAP zaprasza do współpracy wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jest to wybór opłacalny dla rolników oraz  konsumentów żywności. Jest to również odpowiedzialny wybór dla przyszłych pokoleń.

Więcej informacji:  www.rolnictwozrownowazone.pl
Tekst i fot.: Marta Nowak-Woźnica
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here