Strategia odchwaszczania kukurydzy

Trwają siewy kukurydzy. To ostatni moment na wybór strategii odchwaszczania. Czysty start kukurydzy i jej rozwój bez konkurencji chwastów zapewniają maksymalny plon. Skuteczny zabieg przy użyciu herbicydów powinien zapewnić czystość łanu przez cały sezon.

Kukurydza jest rośliną wysiewaną w szerokie międzyrzędzia, a czas ich zwierania jest dość długi. Dlatego niezwykle istotny jest wybór skutecznego, a zarazem bezpiecznego herbicydu o możliwie jak najdłuższym okresie działania.

Fot.: Agronews.com.p

Czym zwalczać chwasty

Efektywnym sposobem skutecznej redukcji populacji chwastów w uprawie kukurydzy jest zastosowanie izoksaflutolu i tienkarbazon  metylu. Pierwszy związek jest inhibitorem syntezy barwników fotoaktywnych i zwalacza przede wszystkim chwastnicę jednostronną oraz powszechnie występujące chwasty 2-liścienne, a drugi blokuje enzymatyczną biosyntezę aminokwasów i używa się go do ograniczania populacji chwastów jednoliściennych (prosowatych, głównie włośnic) oraz dwuliściennych. Użycie preparatu zawierającego obydwie substancje pozwoli na efektywną walkę z najczęściej występującymi niepożądanymi gatunkami, takimi jak owies głuchy, komosy, szarłaty,  jasnoty, rdesty, psianki, przytulie, chabry, fiołki, gwiazdnice, maki, większość gatunków rumianowatych, taszniki czy tobołki.

Ważne precyzyjne działanie

Przy wyborze odpowiedniego preparatu warto zwrócić uwagę czy w jego składzie znajduje się substancja odpowiedzialna za detoksykacje użytych substancji aktywnych w kukurydzy, tak zwany sejfner. Na ogół w herbicydach wykorzystuje się cyprosulfamid, gdyż oprócz detoksykacji aktywizuje procesy metaboliczne, dzięki czemu rośliny łatwiej znoszą stresy, na przykład te związane z niekorzystnym przebiegiem warunków atmosferycznych. Jednak stosowanie tak specjalistycznych środków wymaga od rolnika precyzyjnego działania. Zbyt niska temperatura, duże dobowe jej wahania lub też intensywny deszcz, który wystąpi bezpośrednio po wykonaniu zabiegu mogą utrudnić dezaktywację zastosowanych substancji aktywnych w roślinie kukurydzy. Również długotrwałe przetrzymywanie gotowego roztworu w opryskiwaczu, na przykład z powodu nagłych zmian pogodowych, może prowadzić do niekorzystnych zmian w jego strukturze. W takich niekorzystnych warunkach praktycznie każdy herbicyd może spotęgować reakcję rośliny na stres. Na ogół po 2-3 dobach, przy odpowiedniej temperaturze (średnia dobowa powyżej 8°C) funkcje życiowe rośliny normują się, pojawiają się nowe liście i wykonane w tym czasie opryski są w pełni bezpieczne dla dalszego rozwoju plantacji.

Efektywne nawożenie kukurydzy

Kiedy wykonać zabieg?

Zarówno izoksaflutol, jak i tienkarbazon metylu wykazują wysokie powinowactwo do wody, zatem efektywność ich działania uwidacznia się w warunkach odpowiedniego uwilgotnienia gleby. Gdy gleba jest dostatecznie wilgotna zabieg zaleca się przeprowadzić, zwracając baczną uwagę na chwasty, nie powinny być w bardzo zaawansowanych fazach rozwojowych. W takich warunkach herbicyd zawierający te dwie substancje aktywne działa wyjątkowo skutecznie. Izoksaflutol aktywizuje swoje działanie doglebowe, a  tienkarbazon metylu doglebowo-nalistne. Natomiast w sytuacji, gdy wschody chwastów są opóźnione lub gleba jest niewystarczająco uwilgotniona zabieg należy przeprowadzić później, gdy kukurydza znajdować się będzie w stadium 1-2 liści i na stanowisku wzejdą już chwasty. Gdy wilgotność gleby i występujące opady deszczu są korzystne, a ilość spodziewanych lub już wzeszłych chwastów jest bardzo duża, to skutecznym sposobem jest  zastosowanie preparatu Adengo 315 SC, który zawiera te dwie substancje aktywne. To skuteczne narzędzie do walki z chwastami, które stosuje się przed lub krótko po wschodach kukurydzy.

Kontrolujmy zachwaszczenie

Preparat zwalcza bardzo wiele chwastów, w tym także uciążliwe chwasty jednoliścienne: chwastnica, owies głuchy, a także uciążliwe gatunki dwuliścienne: przytulię czepną i rdesty.  Jest bezpieczny do stosowania w uprawie kukurydzy, ponieważ w preparacie znajduje się sejfner, najnowszej generacji substancja osłonowa, która przyśpiesza rozkład składników czynnych w kukurydzy tak, by te związki aktywne nie wpływały na nią negatywnie. Optymalne warunki pozwalające osiągnąć wysoką skuteczność i selektywność przy zabiegu to: wielkość chwastów od 1 do 3 liści i odpowiednia wilgotność gleby.

Kukurydza należy do roślin o dużej wrażliwości na konkurencję ze strony chwastów, szczególnie we wczesnych fazach rozwoju. Wybór właściwej strategii walki z chwastami polega na skutecznej kontroli zachwaszczenia, także i wtórnego oraz utrzymanie plantacji wolnej od niepożądanych roślin na stanowisku do końca sezonu.

Anna Rogowska

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,877ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE