Efektywne nawożenie kukurydzy

Najważniejszy z produkcyjnego punktu widzenia parametr – potencjał plonotwórczy kukurydzy jest zdecydowanie wyższy od możliwości plonotwórczych typowych zbóż. Przy starannej agrotechnice w warunkach klimatycznych naszego kraju można uzyskać plon ziarna przekraczający 15t/ha. Jednak wiele czynników ogranicza jego wykorzystanie. Są to zarówno czynniki środowiskowe, jak i agrotechniczne. Bardzo ważne są zabiegi uprawowe, obsada roślin czy gospodarka wodna.

azot, kukurydza, nawożenie, nawozy, nawożenie kukurydzy

Jednym z kluczowych działań, decydujących o powodzeniu w tej uprawie jest nawożenie azotem. Racjonalna gospodarka tym pierwiastkiem pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących plonów.

Podstawą dobrego plonowania kukurydzy jest odpowiednie nawożenie azotem i optymalne wykorzystanie tego pierwiastka. Roślinie tej należy stworzyć komfortowe warunki, by efektywnie mogła korzystać z azotu zarówno zawartego w glebie, jak i pochodzącego z nawozów. Przy omawianiu zagadnień związanych z pobieraniem azotu, nie można pominąć kwestii związanych z odżywieniem plantacji fosforem, potasem, magnezem, siarką, borem i cynkiem, gdyż pierwiastki te kształtują dynamikę pobierania azotu z gleby. Są niezwykle istotne od samego początku wegetacji, aż do fazy dojrzałości wodnej ziarniaków.

Stała dostępność azotu ważna dla prawidłowego rozwoju kukurydzy

Typowym symptomem deficytu tego składnika jest zmiana zabarwienia liści z barwy ciemozielonej, na zdecydowanie jaśniejszą. Brak azotu prowadzi do zahamowania tempa wzrostu łodygi, radykalnego jej skrócenia, co jest przyczyną skarlenia całej plantacji. Dlatego  bardzo ważne jest ustalenie odpowiedniej dawki azotu, pamiętając, iż opóźnienie jej zastosowania może skutkować większą zawartością wody w zbieranym plonie.

Aby ustalić potrzeby pokarmowe kukurydzy, a tym samym dawkę nawozów azotowych, należy wykonać analizę w oparciu o zawartość przyswajalnych form azotu w glebie oraz wielkości spodziewanych plonów. Standardowo oszacowaną wielkość dawki dzieli się na dwie części. 50-70% zadaje się przedsiewnie, a pozostałą pogłównie, najczęściej w stadium 4-go liścia właściwego tak, by azot był dostępny dla roślin w okresie największego zapotrzebowania.

Wielu plantatorów ogranicza się jednak  tylko do nawożenia przedsiewnego. Zastosowanie dawek dzielonych standardowych nawozów jest korzystniejsze, bowiem efektywność wykorzystania tego pierwiastka jest wyższa w przypadku zadawania nawozów w dawkach rozłożonych w czasie. Do nawożenia kukurydzy rolnicy standardowo stosują roztwory saletrzano-mocznikowe. Ich płynna formulacja, możliwość wykorzystania i przedsiewnie i pogłównie, a przy tym na wszystkich rodzajach gleb  sprawia, iż ta technologia cieszy się popularnością i jest powszechnie stosowana. W przypadku korzystania z technologii RSM możliwa jest teraz pojedyncza aplikacja bez uszczerbku na efektywności dokarmiania dzięki wydłużonemu, ciągłemu zaopatrzeniu roślin w azot, zgodnie z ich zapotrzebowaniem.

Stabilizator oparty o inhibitor nitryfikacji DMPP

Taką możliwość gwarantuje zastosowanie NovaTec® One, stabilizatora opartego o inhibitor nitryfikacji DMPP, który zaleca się stosować łącznie z płynnymi nawozami azotowymi.  Jego użycie zapewnia znaczne ograniczenie wymywania azotu i harmonijne, ciągłe zaopatrywanie roślin w ten pierwiastek, nawet przez kilkanaście tygodni od aplikacji. Dodatkowo zapewnia lepszy rozwój systemu korzeniowego, a w efekcie wzrost plonu i poprawę jego jakości. Ponadto minimalizuje przejazdy na polu, co ma znaczenie proekologiczne, a także ekonomiczne.

Jak plonowały średniopóźne odmiany kukurydzy? Wyniki COBORU

W uprawie kukurydzy wystarczy zaledwie jedna aplikacja azotu przy zastosowaniu tego rozwiązania.

Stabilizator ten znacznie ogranicza straty związane z wymywaniem i utlenianiem azotu. Stabilizuje on formę amonową tego pierwiastka. Ponadto obniża pH ryzosfery, co gwarantuje lepsze pobieranie fosforu i mikroelementów z gleby.

Z doświadczeń producenta i praktyki rolniczej wynika, iż rozwiązanie jest szczególnie efektywne na glebach lekkich, obserwowany jest nawet kilkuprocentowy wzrost plonu w porównaniu z zastosowaniem standardowych technologii.

Dla prawidłowego rozwoju kukurydzy niezwykle ważna jest stała dostępność azotu. Jednorazowe nawożenie z wykorzystaniem tej technologii gwarantuje dostępność pierwiastka nawet przez trzy miesiące.

Producenci  kukurydzy, którzy aktualnie planują wybór technologii startowego nawożenia swoich upraw, powinni rozważyć zastosowanie skutecznego inhibitora nitryfikacji, który pozwoli im przeprowadzić jedną aplikację nawozów, równie skuteczną, co ich zastosowanie w dawkach dzielonych.

Anna Rogowska

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,361ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE