Straty dokonane przez agrofagi kwarantannowe pokryje państwo

W przypadku wykrycia w gospodarstwie niektórych agrofagów kwarantannowych, możliwe jest ubieganie się o pomoc finansową z budżetu państwa na pokrycie poniesionych strat oraz kosztów zwalczania tych organizmów szkodliwych w ramach tzw. dotacji przedmiotowych.

W ramach dotacji możliwe jest ubieganie się o pomoc w zakresie:

  • pokrycia strat wynikających z wystąpienia bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawca choroby – bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) lub bakterii Ralstonia solanacearum (sprawca choroby – śluzaka) w przypadku uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka lub na ziemniaki inne niż sadzeniaki lub wirusa wrzecionowatości bulw ziemniaka (PSTVd) w przypadku uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka,
  • pokrycia kosztów zabiegu z zastosowaniem środka ochrony roślin lub kosztów odkażania przedmiotów lub miejsc z zastosowaniem środka ochrony roślin lub produktu biobójczego, w przypadku wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia agrofagów kwarantannowych.

Szczegółowe zasady udzielania dotacji przedmiotowych regulowane są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.

Wnioski – wykaz jednostek

Wnioski o udzielenie i wypłacenie dotacji składa się do Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora. Szczegółowe informacje w tym zakresie można uzyskać w każdej jednostce Inspekcji (wykaz jednostek dostępny tutaj).

W 2019 r. złożonych zostało 10 takich wniosków, dla których Główny Inspektor wydał decyzje przyznające pomoc na łączną kwotę przeszło 2,3 mln zł.

Wykres 1. Kwota dotacji (w tys. zł) wypłacana w ostatnich 5 latach.

 

Zróżnicowanie kwot dotacji w poszczególnych latach wynika z liczby i wartości złożonych wniosków. Główny Inspektor Andrzej Chodkowski podkreśla, że dotacje są ważnym mechanizmem finansowym, rekompensującym rolnikom straty wynikające z wystąpienia agrofagów kwarantannowych.

Koszty strategii „od pola do stołu” poniosą wszyscy – rolnicy i konsumenci

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.

Źródło: PIORiN

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Optymistyczne prognozy dla kierowców. Paliwa będą tanieć

Dwa długie weekendy listopadowe już za nami, ruch na drogach wrócił do normy, a więc i cena “dziewięćdziesiątki piątki” spadła. Średnio na stacjach jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics