Sukces Monsanto i Bayera. Brazylijski sąd uchyla zakaz stosowania glifosatu

Brazylijscy rolnicy nadal będą mieli dostęp do najczęściej używanego na świecie środka chwastobójczego, po tym, jak brazylijski sędzia federalny odwrócił poprzednie orzeczenie, które zawiesiło użytek dotychczasowych i rejestrację nowych produktów opartych na glifosacie.glifosat, zakaz stosowania glifosatu, Bayer, Monsanto, Brazylia

Apelacje federalne unieważniły sądowe zawieszenie licencji w Brazylii na produkty zawierające ten herbicyd. Sąd orzekł, że „nic nie usprawiedliwia” zawieszenia, „bez wcześniejszej analizy poważnego wpływu, jaki miałoby to na gospodarkę kraju i na glifosat, zakaz używania glifosatu, Bayer, Monsanto, Brazylia produkcję w ogóle”.

Sukces Monsanto i Bayera

Na początku sierpnia sędzia z Brasilii wydał zakaz stosowania glifosatu, dopóki brazylijska agencja zdrowia Anvisa (Narodowa Agencja ds. Kontroli Sanitarnej) nie oceni toksyczności agrochemikaliów.

„To orzeczenie jest bardzo dobrą wiadomością dla brazylijskich plantatorów, którzy liczą na herbicydy na bazie glifosatu, aby kontrolować chwasty i uprawiać swoje uprawy bezpiecznie i skutecznie” – skomentował Liam Condon, członek zarządu Bayer AG. Niedawno doszło do fuzji Bayeru z Monsanto, tworzącej agrochemicznego potentata.

Ponieważ Brazylia jest największym eksporterem soi na świecie i w dużym stopniu opiera się na pestycydach, takie ograniczenie spowodowałoby poważną szkodę dla gospodarki krajowej, jak twierdzi prokurator państwowy, i miałoby „poważny wpływ” na bilans handlowy Brazylii.

Decyzja Komisji Europejskiej o ponownym dopuszczeniu glifosatu została skrytykowana w całej Europie, szczególnie przez pro-środowiskowe organizacje pozarządowe, które twierdziły, że instytucje unijne ponownie ugięły się pod presją wielkich korporacji rolno-spożywczych.

Dwugłos w sprawie glifosatu

Badania nad skutkami zdrowotnymi glifosatu ukazały sprzeczne wyniki. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziły tę substancję chemiczną, twierdząc, że „jest mało prawdopodobne, aby stanowiła rakotwórcze zagrożenie dla ludzi w związku ze spożyciem żywności”.

Tę opinię podzielają Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA).

Jest to jednak sprzeczne z oceną przeprowadzoną przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem ONZ-u (IARC) z 2015 r. mówiącą, że roztwór herbicydu jest „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”.

Gerardo Fortuna | EurActiv.pl | tłumaczenie Kacper Ochman, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here