Susza praktycznie w całej Polsce. Ponad 800 komisji szacuje straty

Susza daje się we znaki rolnikom praktycznie w całej Polsce. Ucierpieć mogło już nawet milion hektarów upraw. Największe straty odnotowano do tej pory w woj. kujawsko-pomorskim. Pełniejsze dane będą znane po 20 sierpnia.

\"rolnictwo,
 

– W dwunastu województwach działają komisje powołane przez wojewodów do szacowani strat. Jest ich obecnie 809 – powiedział na konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

– Z zebranych, cząstkowych szacunków wynika, że najwięcej poszkodowanych gospodarstw znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim 41,6 tysięcy, w województwie mazowieckim blisko 30 tysięcy i ponad 7 tysięcy w województwie podlaskim – poinformował minister.

Minister Sawicki zapowiedział także dodatkową pomoc, ponad standardowe warunki, poszkodowanym rolnikom. – Będziemy się starali uruchomić pomoc socjalną, w postaci dopłat do hektara. Będzie ona przysługiwała tym rolnikom, których gospodarstwa odnotowały straty powyżej 30 proc. średniej produkcji z trzech ostatnich lat. Dodatkowo występujemy do Komisji Europejskiej z programem w sprawie pomocy dla producentów bydła mlecznego i wołowiny ze względu na ubytki pasz – poinformował szef resortu rolnictwa.

PiS w sprawie suszy
O dodatkowe posiedzenie Sejmu RP w sprawie suszy wnioskuje Prawo i Sprawiedliwość.

– W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości złożyłem do minister Kidawy-Błońskiej wniosek o zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu – poinformował podczas środowej konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, szef KP PiS.
 
Błaszczak chciałby, aby rząd na posiedzeniu Sejmu przedstawił informację na temat pomocy poszkodowanym przez suszę.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here