W piątym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -137 mm.
Największy deficyt wody notowano na terenie Kotliny Sandomierskiej od –210 do–229 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Polesiu Lubelskim, Wyżynie Lubelskiej oraz na Nizinie Śląskiej od -190 do -219 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na Nizinie Wielkopolskiej, w południowej części Niziny Podlaskiej, we wschodniej części Pogórza Karpackiego od – 170 do -189 mm. Duży deficyt wody wystąpił również na Pojezierzu Wielkopolskim i Pomorskim oraz na Pobrzeżu Słowińskim od -160 do -179 mm. Na obszarze Pojezierza Mazurskiego, Przedgórza Sudeckiego, na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskie niedobory wody były już mniejsze od 0 do -119 mm.
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w piątym okresie raportowania, IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na całym obszarze Polski. Zanotował ją dla następujących upraw:
- Zbóż jarych,
- Rzepaku i rzepiku,
- Krzewów owocowych,
- Zbóż ozimych,
- Roślin strączkowych,
- Kukurydzy na ziarno,
- Kukurydzy na kiszonkę,
- Truskawek,
- Tytoniu.
- Warzyw gruntowych,
- Drzew owocowych,
- Chmielu.
W Wielkopolsce w przypadku upraw zbóż jarych, rzepaku, rzepiku suszę odnotowano dla 218 gmin, uprawach krzewów owocowych – 202 a zbóż ozimych w 176 gminach. Dla roślin strączkowych oraz kukurydzy na ziarno i kiszonkę suszę stwierdzono w 130 gminach.
Marta Ceglarek
WIR