Światowe zapasy zbóż najwyższe od 15 lat

Pod koniec sezonu 2014/15 zapasy zbóż w skali globu są prognozowane na poziomie najwyższym od piętnastu lat. Według FAO, wyniosą one 627,5 mln ton, tj. o 8,3% więcej niż przed rokiem, a według USDA – 520,1 mln ton (wzrost o około 3% sezon do sezonu). Jak szacuje FAO, w sezonie 2014/15 światowe zapasy zbóż będą najwyższe od sezonu 1999/2000 – informuje FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,

 

Jak ocenia starszy ekonomista FAO, Abdolreza Abbassian, dzięki ponad przeciętnym zapasom zbóż rynek zbożowy w dalszym ciągu będzie stabilny, a ceny na rynku międzynarodowym pozostaną pod presją jeszcze w przyszłym roku. Wysokie zapasy w krajach zaliczanych do grona kluczowych eksporterów zbóż na świecie będą działać jak bufor w sytuacji ewentualnych niedoborów produkcji zbożowej w 2015 roku.

Analitycy oceniają, że zapasy zwiększają się po ich wydrenowaniu w dwóch sezonach naznaczonych drastycznym spadkiem produkcji spowodowanym dotkliwą susza, tj. 2007/08 oraz 2010/11. Spadek poziomu zapasów był podawany jako jeden z istotnych czynników wzrostów cen zbóż w tych okresach.

Jak czytamy w raporcie FAMMU/FAPA, teraz jednak sytuacja wygląda odmiennie. Zarówno ubiegły, jak i bieżący sezon pozwalają na odbudowę światowych rezerw zbożowych. Tylko niektóre kraje stosują system zapasów interwencyjnych. Największym krajem zabezpieczającym się w ten sposób są Chiny. Jak szacuje USDA, Chińczycy będą przechowywać ponad 40% globalnych zasobów kukurydzy na koniec bieżącego sezonu.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here