Święto ogórka w Michalczy

W dniu 17 lipca 2021 w miejscowości Michalcza gm. Kłecko (powiat gnieźnieński) miała miejsce kolejna odsłona ogórkobrania. Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z redakcją Warzywa i Owoce Miękkie, Gospodarstwem Państwa Izabeli i Zbigniewa Stajkowskich oraz przy wsparciu grupy „Chrobry” z Kłecka zorganizowała spotkanie skierowane głównie dla rolników i producentów ogórków. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali plantatorzy ogórków z całej Wielkopolski, firmy zajmujące się wspomaganiem produkcji warzyw, Koła Gospodyń Wiejskich i okoliczni mieszkańcy.

Święto ogórka w Michalczy
Święto ogórka w Michalczy

Główna atrakcją ogórkobrania było zwiedzanie plantacji ogórków oraz pokaz prac polowych. Pokazowe plantacje udostępnili wieloletni plantatorzy ogórków Państwo Izabela i Zbigniew Stajkowscy. Prezentacji plantacji dokonali przedstawiciele firm specjalizujących się w hodowli ogórka Na poletkach prezentowano sporą kolekcję odmian ze szczególnym naciskiem na tzw. odmiany partenokarpiczne, które nadają się do produkcji przyspieszonej. Zaprezentowano odmiany najlepsze do długotrwałego i krótkotrwałego kiszenia, jak i odmiany z przeznaczeniem na tzw. ogórka konserwowego. Zainteresowani mogli porównać poszczególne odmiany ogórków, zobaczyć jak rosną, jak wygląda ich zdrowotność, a także skosztować i ocenić walory smakowe świeżo zerwanych ogórków. Wśród pokazów polowych największym zainteresowaniem cieszył się pokaz zbioru ogórków za pomocą „samolotu”.

Święto ogórka w Michalczy
Święto ogórka w Michalczy

W drugiej części ogórkobrania odbyła się konferencja, podczas której przestawione zostały informacje z zakresu kompleksowej ochrony roślin, nawożenia, nawadniania, a także sposobach i zaletach uprawy na foliach biodegradowalnych, agrowłókninach, jak i w samym gruncie. Te informacje przekazali plantatorom ogórków przedstawiciele specjalistycznych firm zajmujących się tymi zagadnieniami. Bardzo Ciekawy wykład o uprawie polowej ogórków, jej zaletach problemach i trudnościach, przedstawiła pani dr Urszula Kłosińska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Swoje stoiska przygotowały firmy, które specjalizują się w hodowli ogórka oraz w całej infrastrukturze związanej z jego produkcją, od uprawy, pielęgnacji, nawożenia, nawadniania po ochronę. Przedstawiciele firm służyli poradami i najnowszymi informacjami w dziedzinie uprawy ogórka.

Na uczestników wydarzenia czekały również degustacje potraw z wykorzystaniem ogórków, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia w ramach konkursu kulinarnego zorganizowanego w ramach operacji pn. „Nasze regionalne bogactwo na stoły! OGÓREK”. Więcej informacji na ten temat w oddzielnej relacji.

WIR

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Optymistyczne prognozy dla kierowców. Paliwa będą tanieć

Dwa długie weekendy listopadowe już za nami, ruch na drogach wrócił do normy, a więc i cena “dziewięćdziesiątki piątki” spadła. Średnio na stacjach jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics