Szczepionka przeciwko ASF. Rolnicy chcą wiedzy i większych środków na badania

Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XVI posiedzenia KRIR VI kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa w sprawie prowadzenia badań nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) oraz przeznaczeniu środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Szczepionka przeciwko ASF. Rolnicy chcą wiedzy i większych środków na badania

KRIR: potrzebne większe środki na badania nad szczepionką

Od wielu lat Polska zmaga się z poważnym zagrożeniem ze strony ASF, co ma poważne konsekwencje dla naszego sektora rolnictwa, a zwłaszcza dla hodowców świń. W kontekście takiej sytuacji, badania nad szczepionką przeciwko ASF nabierają kluczowego znaczenia. Dlatego też KRIR wnioskuje o zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na te badania.

KRIR zwraca się również o udzielenie informacji na temat postępów w badaniach nad szczepionką przeciwko ASF. Wiedza na temat osiągnięć naukowych i potencjalnych rozwiązań w tym obszarze jest niezwykle istotna dla naszych hodowców świń, którzy borykają się z trudnościami związanymi z ryzykiem wystąpienia ASF.

„Ponadto, pragniemy podkreślić potrzebę utrzymania odpowiedniego pogłowia świń w Polsce. Wzrost zachorowań na ASF prowadzi do konieczności redukcji pogłowia, co ma nieodwracalne skutki dla gospodarstw rolnych i całej branży. Dlatego też KRIR zwraca się o prowadzenie skutecznych działań w celu ochrony zdrowia świń i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ASF” – czytamy  w komunikacie KRIR.

Nowe przepisy odnośnie ASF

Walka z ASF wymaga kompleksowych działań

Krajowa Rada uważa, że walka z ASF wymaga kompleksowych działań, takich jak kontrole sanitarno-weterynaryjne, edukacja hodowców, oraz działania prewencyjne. Jednak badania nad szczepionką są kluczowym elementem strategii ochrony naszego pogłowia świń.Dlatego też wnosimy o podjęcie odpowiednich kroków w celu wzmocnienia badań nad szczepionką oraz udostępnienie informacji na temat postępów w tym zakresie” – dodają rolnicy

Źródło: KRIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Policjanci zatrzymują traktorzystów. O co chodzi?

Okres wakacji to dla większości z nas czas odpoczynku. Dla rolników to jednak czas wzmożonej aktywności. Trwają żniwa. Na drogach obserwujemy wzmożony ruch maszyn...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics