Szybki bor, skuteczne aminokwasy. Intermag prezentuje nowości

Szybko wchłaniany bor, łatwo przyswajalny cynk czy zaskakująco efektywny koncentrat aminokwasowy to tylko niektóre z nowości, jakie firma Intermag oferuje rolnikom na kolejny sezon.

\"\"


Intermag, jeden z największych polskich producentów nawozów i biostymulatorów, zaprezentował swoje nowości 12 października podczas konferencji prasowej w podwarszawskich Otrębusach.

Na pomoc uprawom

Rolników z pewnością zainteresuje nowy organiczny stymulator wzrostu na bazie aminokwasów – Aminoprim.

Preparat ten, przeznaczony do stosowania dolistnego,  zawiera wysokoskoncentrowany zestaw wszystkich aminokwasów niezbędnych roślinom. W skład jego formulacji wchodzi ponad 50 proc. aminokwasów, w tym 15 proc. wolnych aminokwasów. Poza tym zawiera 25 proc. węgla całkowitego, 8 proc. azotu organicznego i 8,7 proc. azotu całkowitego.

\"\"
Radosław Wilk, kierownik ds. rozwoju biznesu Intermag

Szereg lat badań nad Aminoprimem dowodzi, że środek ten zdecydowanie zwiększa tolerancję roślin rolniczych i ogrodniczych na stres i przyspiesza ich regenerację także po wystąpieniu warunków stresowych.

– Roślina korzysta z aminokwasów najchętniej właśnie w warunkach stresowych.  Dzięki zastosowaniu Aminoprimu nie traci energii na syntezę aminokwasów z poszczególnych składowych. A dostając gotowe rozwiązania, jest w stanie zaoszczędzić czas i przekierować go na walkę z konkretnym stresem, jak np. przymrozki, susza czy choroby – wyjaśnia Radosław Wilk, kierownik ds. rozwoju biznesu Intermag.

Dlaczego warto sięgnąć po Aminoprim? W odróżnieniu od innych, dostępnych na rynku koncentratów aminokwasowych, jedynie najnowszy produkt Intermagu uzyskał rejestrację jako organiczny symulator wzrostu.  Poza tym posiada formulację, która daje możliwość mieszania z innymi nawozami i łącznego aplikowania ze środkami ochrony roślin.

– Aminoprim zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo stosowanych agrochemikaliów. Warto  stosować go  z innymi środkami ochrony roślin, aby uzyskać zwiększenie skuteczności zabiegu, poprawić wigor roślin, a w rezultacie cieszyć się wysokimi i dobrej jakości plonami – mówi Wilk. 

Szybszy bor, szybszy cynk

W nadchodzącym sezonie Intermag zamierza wprowadzić jeszcze więcej produktów, które wpisują się w ideę rolnictwa zrównoważonego i precyzyjnego. Jednym z nich jest Bormax Turbo – ulepszona wersja znanego już polskim rolnikom Bormaxu. Zastosowana tu nowoczesna technologia INT zwiększa szybkość i efektywność pobierania, przemieszczania oraz przyswajania składników pokarmowych.

\"\"
Wiesław Ciecierski, Dyrektor Marketingu Intermag
 

– Bor dostarczany w nawozie Bormaksie Turbo jest szybciej pobierany, przemieszczany i przyswajany przez rośliny niż bor dostarczany roślinom w innych formach – wyjaśnia Wiesław Ciecierski z Intermagu.

Z badań przeprowadzonych w Instytucie Ochrony Roślin wynika, że  w wyniku zastosowania Bormaksu Turbo w porównaniu z inną boroetanoloaminą bez technologii INT w młodych liściach rzepaku ozimego było o 65 proc. więcej boru, a w tych najstarszych – o 183 proc. więcej.

Kolejną nowością w ofercie pierwszego w Polsce producenta nawozów dolistnych jest Cupran – środek zawierający tlenochlorek miedzi. Preparat ten ułatwia roślinom pobieranie miedzi. Co ważne, Cupran został zarejestrowany jako nawóz, a nie jak reszta tlenochlorków miedzi jako środek ochrony roślin.  Można go  stosować w większości upraw.

– Oprócz właściwości odżywczych zimniejsza porażenie roślin przez czynniki chorobotwórcze. Charakteryzuje go wysoka odporność na zmywanie – mówił Ciecierski.

W ofercie firmy Intermag znajdzie się także nawóz ułatwiający roślinom pobieranie boru i cynku – Cynko-Bor Turbo.

– Bor dostarczany w nawozie Cynko-Bor Turbo jest szybciej pobierany, przemieszczany i przyswajany przez rośliny niż bor dostarczany roślinom w innych formach dzięki skompleksowaniu poliolem. Cynk jest skompleksowany aminokwasami – wyjaśnia Ciecierski.

Podobnie jak w przypadku Bormaksu Turbo, wyniki badań przeprowadzone w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach wskazują na zwiększone pobranie cynku przez pędy i liście jabłoni.

Nawóz w żelu

W tym roku Intermag wprowadza do sprzedaży nową formulację nawozów dolistnych – w postaci żelu. W takiej formie zakupimy Plonvit Żel – wysokoskoncentrowany nawóz NPK z mikroelementami przeznaczony do stosowania nalistnego.

Plonvit Żel łączy w sobie zalety nawozu krystalicznego z zaletami nawozu płynnego.

– Dzięki takiemu połączeniu dawkowanie i sporządzanie cieczy użytkowej jest proste – wyjaśnia Wiesław Ciecierski.

Sposób na ograniczanie strat podczas żniw

Producentów zbóż ucieszy z pewnością pojawienie się preparatu ograniczającego straty podczas zbioru rzepaku oraz zmniejszającego porastanie ziarna w kłosach. Stretch, bo o tym środku mowa, zawiera sól sodową karboksymetylocelulozy.

Po oprysku Stretchem tworzy się cienka, elastyczna powłoka na opryskanej powierzchni, która pozwala na odparowanie wody z opryskanej powierzchni, ale zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wewnątrz. Dzięki temu komórki przy dojrzewaniu wysychają równomiernie.

– Stretch zapobiega także naprzemiennemu nawilżaniu i wysychaniu łuszczyn i blokuje przedostawanie się wilgoci do wnętrza kłosa i w pełni dojrzałych ziaren, w efekcie ograniczając porastanie – mówi Ciecierski. 

Mali przyjaciele z natury

W porfolio Intermagu są także preparaty mikrobiologiczne, a wśród nich cała seria biopreparatów Bactim. Jednym z nich jest Bactim Starter, który służy do zaprawiania nasion warzyw i kwiatów uprawianych z siewu wprost do gruntu. Z kolei Bactim Mixer stosuje się do przygotowania podłoży do siewu, pikowania, sadzenia i przesadzania roślin. Bactim Ruterem możemy  podlać warzywa przed wysadzeniem w pole, a jeśli mamy kłopot z nicieniami warto sięgnąć po Bactim Receptor.

\"\"

Marcin Oleszczak, kierownik projektu Intermag. W firmie odpowiada m.in. za produkty z serii Bactim


Rodzinę Bactimów tworzy jeszcze Fertimax przeznaczony do przygotowywania rozsad warzyw kapustowatych, Vigor silnie stymulujący rośliny i znany już rolnikom Bactim Słoma rozkładający resztki pożniwne.

30 lat minęło

Spotkanie w Otrębusach było także okazją do podsumowania historii Intermagu i przedstawienia planów rozwoju na najbliższe lata, zwłaszcza, że w następnym roku firma będzie świętować swoje 30 urodziny.
Nowe rozwiązania, nad którymi już dziś pracuje zespół z Olkusza, mają się opierać przede wszystkim na
szeroko-rozumianej biotechnologii.

\"\"
Hubert Kardasz, prezes Intermag
 

– W przyszłości chcemy upowszechniać rozwiązania zwiększające nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakości produkowanej żywności, która będzie bezpieczna dla konsumenta – mówi Hubert Kardasz, prezes Intermag.

Bliżej rolnika

Intermag, wzorem lat ubiegłych, planuje organizację dni otwartych u swoich dystrybutorów w okresie największego zapotrzebowania na nawozy. Nie zabraknie także okazji do rozmów i osobistego sprawdzenia rozwiązań proponowanych przez Intermag podczas spotkań i warsztatów polowych. W ubiegłym roku dni pola zostały zorganizowane aż w 42 lokalizacjach. W wydarzeniach tych łącznie udział wzięło ponad 4 tysiące rolników.

\"\"
Piotr Lubaszka, Dyrektor Handlowy Intermag

W 2018 roku kontynuowane mają być także działania w ramach Klubu Agroinnowatora, który dziś zrzesza kilkanaście gospodarstw. 

Intermag powstał w 1988 roku jako pierwszy polski prywatny producent nawozów. Dziś spółka zatrudnia 140 pracowników, a jej produkty trafiają do 35 krajów. Stosują je nie tylko unijni rolnicy, ale także Rosjanie, Chińczycy czy Wietnamczycy.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE