„Ta cholerna drożyzna znowu wychyliła swój łeb. Panie Glapiński to jest po prostu przegięcie”

"Ta cholerna drożyzna znowu wychyliła swój łeb. Panie Glapiński to jest po prostu przegięcie"
„Ta cholerna drożyzna znowu wychyliła swój łeb. Panie Glapiński to jest po prostu przegięcie”

Żądamy 12 procent podwyżki dla emerytów i rencistów

W 2022 r. minimalna emerytura to tylko 1217 zł na rękę. W ocenie Lewicy szalejąca inflacja zjadła już marcową waloryzację oraz 13. emeryturę. Potrzebna jest druga waloryzacja rent i emerytur, która powinna mieć miejsce 1 września 2022 r. i wynosić około 12 procent. W przypadku średniej emerytury będzie to oznaczać około 300 zł podwyżki, a najniższe świadczenie wzrosłoby o około 180 zł.

Koszt drugiej waloryzacji to około 10 mld złotych, zdaniem Lewicy państwo ma dziś środki na ten cel. Z jednej strony są to wyższe dochody budżetu z podatku VAT, z drugiej strony to znakomita kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który w zeszłym roku zanotował o ¼ wyższe dochody niż w 2020 r. Projekt ustawy w tej sprawie został złożony 20 kwietnia 2022 r.

Obniżyć raty kredytów hipotecznych do poziomu z 1 grudnia 2019 r.

Przy każdej podwyżce stóp procentowych stawka WIBOR rośnie. Banki przerzucają całe ryzyko na kredytobiorców. To dla nich czysty zysk – nie podnoszą oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych, a dostają coraz więcej pieniędzy za kredyty. Lewica proponuje zamrozić oprocentowanie kredytów ze zmienną stopą oprocentowania na poziomie z 1 grudnia 2019 r., czyli do momentu, gdy WIBOR 6M wynosił 1,79%. Ulga powinna dotyczyć wyłącznie osób, które wzięły kredyt na pierwsze mieszkanie i w nim mieszkają.

Kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu to ogromne ryzyko, o którym kredytobiorcy często nie byli informowani. Rozwiązanie Lewicy obniży raty kredytów mieszkaniowych i uchroni polskie rodziny przed bankructwem i eksmisjami. Projekt ustawy w tej sprawie został złożony 7 kwietnia 2022 r. Ustawa ponadto rozszerza zakres wsparcia kredytobiorców z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, poprzez zwiększenie progu, od którego będzie można zabiegać o taką pomoc. Zdaniem Lewicy wszyscy kredytobiorcy, dla których raty kredytu przekraczają 30 procent dochodów powinni móc skorzystać ze środków tego Funduszu.

PiS-inflacja zagraża polskim rodzinom - mówiła posłanka Katarzyna Ueberhan.
PiS-inflacja zagraża polskim rodzinom – mówiła posłanka Katarzyna Ueberhan.

20 procent podwyżki w budżetówce

Lewica stoi po stronie ciężko pracujących Polek i Polaków i domaga się 20 procentowej podwyżki dla pracowników budżetówki, z wykluczeniem osób, które pełnią kierownicze stanowiska państwowe. Premier lubi się chwalić wzrostem płac podawanym corocznie przez GUS. Dane te dotyczą jedynie sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających ponad 9 osób, a większość Polek i Polaków w tym sektorze nie pracuje. Szef rządu musi sobie zdawać z tego sprawę, ponieważ osobiście zamrażał płace w budżetówce.

Dochody budżetu rosną z powodu wysokiej inflacji, ale zamrożone przez PiS pensje nie nadążają za inflacją. 15 procentowy wzrost cen to najwyższy czas, aby odmrozić płace w budżetówce.

2000 zł wyższa ratę kredytu?

Panie Glapiński to jest po prostu przegięcie. Niech Pan wyjdzie zza swojego biurka i przyjedzie tutaj do Swarzędza lub innej mniejszej miejscowości i zobaczy jakie są ceny. Kupiłam jajka, które w zeszłym roku kosztowały 6 zł, dzisiaj za 10 jajek na targowisku zapłaciłam 9 zł. Może się Panu wydawać, że to jest tylko 3 złote więcej, ale Pan zarabia 60 000 miesięcznie, ale na tym ryneczku przychodzą klienci, którzy nie zarabiają takich pieniędzy. Z naszych rozmów przekaz jest jasny: ludzi nie stać, aby robić takie zakupy jakie robili rok temu. Wszyscy kupują mniej.  

Pani Kaczyński ludzie są widząc sytuację w swoich portfelach są wkurzeni, bez względu na to czy głosowali w poprzednich wyborach na PiS czy na Lewicę lub na PO. Czy Pan wie, że są ludzie w Polsce, którzy muszą płacić 2000 zł wyższą ratę kredytu, tylko dlatego, że Pana kumpel doprowadził do takiej sytuacji? – komentowała Joanna Scheuring-Wielgus.

Źródło: klub-lewica

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inflacja stopuje. NBP podał najnowsze dane

Jak podał Narodowy Bank Polski w lipcu 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,3 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,548ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE