Tempo eksportu pszenicy w tyle za poprzednim sezonem

O ile na początku sezonu 2021/22 (zaczął się w lipcu 2021) kraje Unii Europejskiej intensywnie eksportowały pszenicę, to już od listopada nastąpiło wyraźne spowolnienie w eksporcie tego zboża. Za nami cztery pełne tygodnie raportów z okresu trwania inwazji Rosji na Ukrainę (zamknięcia ukraińskich portów), a dane nie pokazują wyraźnego wzrostu zainteresowania unijną pszenicą.

Tempo eksportu pszenicy w tyle za poprzednim sezonem
Tempo eksportu pszenicy w tyle za poprzednim sezonem

Według KE kraje Unii Europejskiej wyeksportowały w pierwszych czterech tygodniach marca łącznie 1,25 mln ton pszenicy miękkiej, czyli średnio po 312 tys. ton tygodniowo. Jest to znacznie poniżej średniej tygodniowej – 509 tys. ton liczonej od początku sezonu.

Eksport pszenicy miękkiej od początku tego sezonu (do 27-go marca) wynosi 19,87 mln ton i jest nieco niższy w stosunku do poprzedniego sezonu (w analogicznym okresie), ale nadal przewyższa średnią z 5 lat.

Warto zwrócić uwagę, że w tym sezonie (2021/22) za blisko 30% całkowitego wolumenu eksportu unijnej pszenicy odpowiada Francja – 5,93 mln ton, która wyprzedza nieznacznie Rumunię – 5,32 mln ton. Kolejne 2,76 mln ton wyeksportowały Niemcy i 1,66 mln ton – Bułgaria. Nasz skromny wynik (0,98 mln ton) daje nam dopiero siódme miejsce w śród eksporterów pszenicy.

Unijni eksporterzy pszenicy:

Eksport unijnych zbóż razem:

Dużo szybsze, niż rok temu, tempo eksportu dotyczy tylko kukurydzy.

Eksport pszenicy z Polski:

Dane Komisji Europejskiej pokazują, że dopiero końcówka marca przyniosła zauważalny wzrost naszego eksportu pszenicy poza UE. W tygodniu kończącym się 27-go marca 2022 wyeksportowaliśmy 48,179 tys. ton pszenicy (87,7 tys. wszystkich zbóż) po 9 tygodniach praktycznie zerowej sprzedaży. Od początku sezonu (lipiec 2021) wywieźliśmy poza UE niespełna 980 tys. ton tego zboża. W poprzednim sezonie po 39 tygodniach nasz eksport pszenicy sięgał już 2,45 mln ton. Oznacza to spadek naszego tempa eksportu pszenicy o 60%.

 

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: KE

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć się z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE