Tendencje na rynku pomidorów!

Podaż pomidorów w krajach Europy południowej na przestrzeni ostatnich tygodni wyraźnie wzrosła. Wpływ miały na to przede wszystkim dobre warunki pogodowe m.in. w Hiszpanii i Francji, sprzyjające dojrzewaniu i zbiorom tych warzyw.
 

 

\"\"

 

Zwiększyła się również oferta pomidorów z Maroka, mając wpływ na osłabianie się cen pomidorów na europejskich rynkach. Zgodnie z danymi cen Ministerstwa Rolnictwa w Hiszpanii (Ministerio de Agricultura) pomidory w tym kraju w hurcie w 11 i 12 tygodniu 2014 roku (druga dekada marca) były o 21% niższe w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim wynosząc odpowiednio 0,58 i 0,59 euro/kg.

Czytaj także:
Zakaz indywidualnych negocjacji ws. embarga na wieprzowinę wprowadzony!
Coraz chętniej sięgamy po żywność ekologiczną!
Jaki był 2013 rok dla warzyw i owoców?

Ceny hiszpańskich pomidorów w Niemczech, według agencji informacyjnej AMI, w hurcie w 13 tygodniu 2014 roku (ostatni tydzień marca) osiągnęły natomiast poziom ok. 6,60 euro/5kg tj. o blisko 1 euro niższy niż w tym samym okresie przed rokiem, a także o 1,6 euro niższy niż przed dwoma laty. Wyższa podaż i spadki cen w krajach europejskich nie pozostają bez wpływu również na rynek polski.

W Polsce na rynkach hurtowych, ceny importowanych pomidorów na początku kwietnia wyniosły (03.04) były o 19- 35% niższe niż przed rokiem. Ceny pomidorów krajowych w hurcie były natomiast średnio o 16% r/r niższe kształtując się na poziomie 8,70zł/kg.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here