Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie wydłużony

Do 15 czerwca będzie wydłużony termin składania przez rolników wniosków o płatności bezpośrednie – poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. 
 


\"rolnictwo,

 

Kolejnym, granicznym terminem, ale już z 1proc. obniżeniem płatności za każdy dzień zwłoki jest data 10 lipca br.

Według stanu na dziś – w powiatowych biurach ARiMR złożonych zostało już około 50 tysięcy wniosków.

Minister podkreślił, że ze względu na nowe rozwiązania przyjęte w tym roku takie wydłużenie terminów jest niezbędne. Zwrócił przy tym uwagę, że do tej pory zostało już przeszkolonych ponad 600 ekspertów, którzy pomagają rolnikom w wyborze najkorzystniejszych dla nich rozwiązań.


O wydłużenie terminu składania wniosków wystąpiła w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska.

Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Phil Hogan, wyjaśnił: "Zaproponowałem umożliwienie państwom członkowskim przedłużenie terminu, tak aby rolnicy nie cierpieli z powodu opóźnień ze strony administracji, która boryka się z problemami w pierwszym roku realizacji nowej wspólnej polityki rolnej. Jest rzeczą oczywistą, że państwa członkowskie, które zdecydują o przesunięciu ostatecznego terminu składania wniosków o płatność powinny zapewnić, że ich system zarządzania i kontroli pozwoli na zabezpieczenie należytego zarządzania finansami. Terminy składania wniosków o przyznanie pomocy są ustalane przez państwa członkowskie (zgodnie z obowiązującymi przepisami nie później niż do 15 maja). Taka możliwość będzie mieć zastosowanie tylko w roku 2015 oraz będzie dobrowolna".

Czytaj także:

 Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here